Az európaiság alapja

Hankó Balázs ünnepi beszédében kiemelte, Európa a lelkünkben, a szívünkben van, és ha az európai alapeszmékből – a régről gyökerező művészet, a keresztény hit és a modern demokrácia – bármelyiket megtagadnánk, elvesznénk.

Mint mondta, „európainak lenni étosz és életérzés, erkölcsi igazság, amit manapság értékeknek hívnak, mert sokak sajnos az igazság relativizmusát hirdetik”.

A miniszter szerint az európai hagyományokból, tradíciókból álló alapok megvédése annak a nemzetnek a küldetése, amely büszkén vallja, hogy magyar, büszke keleti gyökereire, kultúrájára, keresztény hitére, elkötelezettségére, kiáll családjaiért, fiataljaiért.

Hankó Balázs szólt arról is, a programsorozat meghirdetésekor – a magyar soros uniós elnökség elején – cél volt az európai gondolat létét és lényegét megerősíteni, és világossá tenni azt, hogy mi magyarok az erős, versenyképes, a családok biztonsága iránt elkötelezett és hagyományaihoz hű Európában és európaiakban vagyunk érdekeltek.

„Meggyőződésünk az is, hogy van felhatalmazásunk, hogy megvédjük az erős és tradícióit követő Európát” – emelte ki.

Az uniós elnökséget összegezve a miniszter azt mondta, kemény, harcos, munkás és eredményes fél éven van túl az ország. A magyar kormányt az inspirálta, hogy olyan döntések szülessenek, amelyek az eredeti és a máig érvényes Európa-eszme mentén értelmezhetők.

Mint mondta, büszkék arra, hogy Bulgária és Románia a schengeni övezet része lett, amely lépéssel bővítették az európai együttműködés körét és szűkítették a megkötöttségeket, erősítették a magyar-magyar kapcsolatokat.

A tárcavezető sikerként értékelte az európai gazdasági versenyképesség ügyének fókuszba helyezését, és kiemelte, hogy végig elhivatottan képviselték és képviselik az európai béke ügyét.

„Európa nem fog fejlődni és nem tudja értékeit megtartani, ha benne háború dúl” – mondta.

„Ha Európát akarjuk, akkor békét akarunk” – fogalmazott, hozzátéve, „ha nem lesz béke, nem lesz Európa sem.”

Hankó Balázs a jövő évről szólva azt mondta, a következő év sorsfordító lehet Európa történetében.

Ha magunk mögött tudhatjuk a háborút, ha a gazdaság meg tud erősödni, a kapcsolataink az Egyesült Államokkal, Ázsiával és más kontinensekkel ismét gyümölcsözőek lesznek, akkor Európa újra az az Európa lehet, amely a világot formálni képes – hangoztatta.

Ha vigyázunk a hagyományaira büszke és erős nemzetek Európájára, akkor Európa is vigyázni fog ránk – mondta a miniszter.

Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház ügyvezető igazgatója köszöntőjében arról szólt, a programsorozat nemcsak ünneplése a magyar kultúra gazdag történetének és hagyományainak, hanem alkalmat adott arra is, hogy bemutassák a világviszonylatban is egyedülálló magyar kulturális örökséget.

A Nemzeti Táncszínháznak a programsorozat lehetőséget adott, hogy a Karöltve címet viselő tánckoreográfiában megmutassák a különleges magyar táncörökséget. „Olyan produkció született, ahol a különbözőségek tisztelete és az együttműködés szelleme adta a valódi erőt” – tette hozzá.

Az elmúlt fél évben a Karöltve hidat képezve szimbolikusan összekötötte a programsorozat helyszíneit; Magyarországot és az Európai Uniót, az alkotókat és a tánckedvelőket, miközben bemutatta a tánc felszabadító élményét, nemzetünk egységét és a táncművészetben rejlő lehetőségek végtelenségét – fogalmazott Ertl Péter.

Elolvasom a cikket