
Az elmúlt években végzett számos tanulmány világossá tette a tudósok számára, hogy az ókori emberek is szenvedtek a rákban. Az évmilliókkal ezelőtt élt emberek is különböző daganatokkal küzdöttek – számol be az rbc.ua.
A Manchesteri Egyetem szakértői az ókori írott források és az ókori egyiptomi múmiák tanulmányozása során megállapították, hogy a ptolemaioszi korszak (Kr. e. IV-I. század) egyik lakójának rosszindulatú daganata volt.
A tudósok rákos megbetegedés nyomait találták egy körülbelül kétmillió évvel ezelőtt, 12-13 éves korában elhunyt Australopithecusnál is.
A betegség legrégebbi ismert esetét pedig dél-afrikai kutatók találták. Az 1,7-1,8 millió évvel ezelőtt elhunyt hominidának a lábfej csontjain voltak daganatok.
A tudósok szerint ritka eset volt, hogy egy ősi ember rákos legyen. Manapság viszont mindenhol megtalálható ez a betegség, és a kutatók ezt a modern életmód hatásával magyarázzák.
Brit tudósok rámutatnak, hogy az elmúlt 300 évben a daganatok az iparosodott országokban a vezető halálozási okok egyikévé váltak. Ugyanakkor a gyermekek körében jelentősen megnőtt a megbetegedési arány. És mindez az egészségtelen táplálkozásnak és életmódnak köszönhető.
Ugyanakkor a Harvard Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a nyugati országokban a rákos halálozások 75 százaléka megállítható. Például szűréssel és a daganatok korai stádiumban történő felismerésével.
A tudósok szerint a modern élet legfontosabb negatív tényezőit is ki kellene küszöbölni: a dohányzást és az alkoholt, a stresszt, az alvászavarokat, a túlsúlyt és a mozgásszegény életmódot.