Ezek a gyógyszerek szívrohamot okozhatnak

Milyen gyógyszereket kell óvatosan szedni?

Dr. Aurelio Rojas három olyan gyakori gyógyszert nevezett meg, amelyek annak ellenére, hogy széles körben használatosak, nem megfelelő szedés esetén növelhetik a szívroham és más szív- és érrendszeri problémák kockázatát – írja az rbc.ua.

Ibuprofen és más nem-szteroid gyulladáscsökkentők

Az ibuprofent más NSAID-okkal, például a naproxennel és a dexketoprofennel együtt gyakran használják fájdalomcsillapításra és a gyulladás csökkentésére.

Hosszú távú vagy nagy dózisú alkalmazása azonban káros lehet. Dr. Rojas szerint ezek a gyógyszerek növelhetik a magas vérnyomás, a szívroham, a szívelégtelenség és akár a stroke kockázatát is.

Mindenképpen konzultáljon orvosával, mielőtt gyakran vagy hosszú ideig használná az NSAID-okat. Vannak alternatív fájdalomcsillapítók, amelyek biztonságosabbak lehetnek a szív- és érrendszeri egészség szempontjából.

Antibiotikumok: azitromicin és fluorokinolonok

Az antibiotikumok nélkülözhetetlenek a gyakori bakteriális fertőzések kezelésében; azonban némelyikük jelentős kockázatot jelent a szív egészségére nézve.

Különösen az azitromicint és a fluorokinolonokat hozzák összefüggésbe veszélyes szívritmuszavarokkal, amelyek az elektrokardiogramon a QT-intervallum megnyúlása miatt jelentkeznek.

Ha Önnek vagy valamelyik családtagjának a kórtörténetében szívdobogás, tachycardia vagy szívproblémák szerepelnek, rendkívül fontos, hogy az antibiotikumok felírásakor megbeszélje orvosával a biztonságosabb alternatívák alkalmazásának lehetőségét.

Omeprazol

Az omeprazolt általában gyomor-bélrendszeri problémák, például gyomorégés, fekélyek és gastrooesophagealis reflux kezelésére írják fel. Hosszú távú alkalmazása azonban összefüggésbe hozható a vér magnéziumszintjének csökkenésével, ami viszont szívritmuszavarokhoz vezethet.

Ezenkívül a PPI-k megzavarhatják a szív- és érrendszeri egészség fenntartásához szükséges alapvető tápanyagok felszívódását. Az omeprazol nem alkalmazható folyamatosan orvosi rendelvény nélkül.

Ha hosszabb ideig szükséges, ajánlott megfontolni a magnézium-citrát vagy biszglicinát kiegészítők szedését az esetleges mellékhatások mérséklése érdekében.

Elolvasom a cikket