Németország védtelen az orosz Oresnyik rakétával szemben

A közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát, amely többféle robbanófejet, köztük nukleáris robbanófejet is hordozhat, először november 21-én vetették be, amikor csapást mértek az ukrajnai Dnyipro városában lévő Juzsmasz katonai ipari létesítményre. Vlagyimir Putyin orosz elnök a támadást kommentálva azt állította, hogy az Oresnyik a hangsebesség tízszeresével halad, és a meglévő légvédelemmel nem lehet elfogni – tájékoztat az Oroszhírek.

A Bild pénteki cikkében arról számolt be, hogy a német külügyminisztérium belső tanulmányt készíttetett Berlin és Kijev légvédelmi képességeiről egy esetleges ballisztikus rakétafenyegetés esetén. A védelmi minisztérium területére látszólag belenyúlva a diplomaták egy összekötő tiszt és a hadsereg több légvédelmi szakemberének szakértelmére támaszkodtak.

A média szerint arra a következtetésre jutottak, hogy „Németország védtelen lenne egy Oresnyik-támadással szemben”.

A Bild idézte a dokumentumot, amely arra figyelmeztet, hogy az amerikai gyártmányú Patriot légvédelmi rendszer „nem alkalmas egy olyan nagy hatótávolságú ballisztikus rakéta, mint az Oresnyik elleni védekezésre”.

Tekintettel az orosz rakéta sebességére és manőverezőképességére, „egy esetleges elfogás inkább szerencsés csapás lenne” – állt a külügyminisztériumi elemzésben állítólag.

A bulvárlap ugyanakkor megjegyezte, hogy az izraeli gyártmányú Arrow légvédelmi rendszer, amelyet Berlin tavaly rendelt meg, segíthet a feltételezett rés áthidalásában.

Putyin elnök csütörtökön azt mondta, hogy bár Oroszország „még nem rendelkezik sok Oresnyik-rendszerrel”, és „nem siet a bevetésével”, Moszkva „nem zárja ki annak lehetőségét, hogy ma vagy holnap, ha szükség lesz rá”, megtegye. Az államfő hozzátette, hogy a hiperszonikus rakéta már sorozatgyártásba került, és megerősítette, hogy néhány egységet Oroszország közeli szövetségesénél, Belorusznál fognak bevetni.

Korábban Alekszandr Lukasenko elnök újságíróknak nyilatkozott: „Azt hiszem, egyelőre tíz lesz, aztán majd meglátjuk”.

Múlt csütörtöki év végi sajtótájékoztatóján Putyin „high-tech párbajra” hívta ki a Nyugatot, amelynek során Oroszország egy előre meghatározott kijevi célpontra csapna le egy Oresnyik rakétával, az Ukrajnába telepített nyugati légvédelem pedig megpróbálná lelőni a korszerű lövedéket.

A hónap elején az orosz államfő kifejtette, hogy az Oresnyik kifejlesztése válaszul történt arra az amerikai döntésre, hogy az Egyesült Államok Nyugat-Európában állomásoztatja középhatótávolságú rakétáit.

Elolvasom a cikket