A pajzsmirigy gyógyszerei
A pajzsmirigy-alulműködés azt jelzi, hogy a pajzsmirigy (a nyak elején található pillangó alakú) nem termel elegendő hormont. Ez súlygyarapodást, száraz bőrt, ízületi fájdalmat és hajhullást okozhat – tájékoztat az rbc.ua.
Sok betegnek tiroxint vagy más gyógyszereket írnak fel a hormonok egyensúlyának helyreállítása érdekében. A kávéfogyasztás azonban még a pajzsmirigygyógyszerek felszívódását is több mint felére csökkentheti.
Megfázás vagy allergia elleni gyógyszerek
A megfázásra vagy allergiára szánt gyógyszereket emberek milliói használják, és gyakran tartalmaznak központi idegrendszeri stimulánsokat, például pszeudoefedrint.
A kávé szintén stimuláns, így az allergiagyógyszer kávéval való fogyasztása súlyosbíthatja az olyan tüneteket, mint a szorongás és az alvásképtelenség.
Néhány allergiagyógyszert, például a fexofenadint nem szabad kávéval együtt bevenni, mivel az túlságosan stimulálhatja a központi idegrendszert és fokozhatja a szorongásos tüneteket.
Cukorbetegség elleni gyógyszerek
Ha a kávét cukorral vagy tejjel keveri, az megemelheti a vércukorszintjét és befolyásolhatja a cukorbetegségre szedett gyógyszerek hatékonyságát. Emellett a kutatások szerint a koffein ronthatja a cukorbetegek tüneteit.
Bármilyen koffeintartalmú termék fogyasztása megemelheti az inzulin- és vércukorszintet.
Az Alzheimer-kór gyógyszerei
Az Alzheimer-kór leginkább a 65 év feletti embereket érinti. Ez egy olyan agyi rendellenesség, amely a kognitív funkciók elvesztéséhez vezet, ami megnehezíti a gondolkodást, az emlékezést vagy a napi feladatok elvégzését.
A koffein hatással van az Alzheimer-kór elleni gyógyszerekre, például a donepezilre, a rivastigminre és a galantaminra. A kávéban lévő koffein erősíti a vér-agy gátat és csökkentheti az agyba jutó gyógyszer mennyiségét.
Az Alzheimer-kór elleni gyógyszerek az acetilkolin neurotranszmitter védelmével hatnak, és a nagy mennyiségű kávé fogyasztása bizonyítottan rontja ezt a védőhatást.
Az asztma gyógyszerei
Az asztma a tüdőt érintő krónikus betegség, amely a légutak gyulladását és irritációját okozza. Ez légzési nehézséghez, köhögéshez és ziháláshoz, valamint mellkasi szorító érzéshez vezet.
Sok asztmás ember hörgőtágítókat szed súlyosbodás idején, amelyek ellazítják a légutakat, hogy megkönnyítsék a légzést. Ezeknek azonban mellékhatásaik vannak, például fejfájás, szorongás, gyomorfájás és ingerlékenység.
A kávé vagy más magas koffeintartalmú italok fogyasztása növelheti e mellékhatások kockázatát. A kávé csökkentheti a felszívódó gyógyszerek mennyiségét is.
Csontritkulás elleni gyógyszerek
A csontritkulás a csontokat elvékonyítja és törékennyé teszi, ami növeli a csonttörések kockázatát. Emberek milliói szenvednek csontritkulásban, és a leggyakoribb a menopauzán már átesett nőknél.
A csontritkulás kezelésére szolgáló gyógyszereket nem szabad kávéval együtt szedni, mivel ez csökkenti a gyógyszer hatékonyságát. Ajánlott ezeket a gyógyszereket evés vagy ivás előtt bevenni, és a tablettákat csak tiszta vízzel öblítsük le.
Antidepresszánsok
Ezeket a gyógyszereket leggyakrabban a 20-as és 30-as éveikben járó felnőtteknek írják fel, és használatuk az elmúlt évtizedekben drámaian megnőtt. Segíthetnek megbirkózni a depresszióval, amely hatással van a jóllétre és a működésre.
A kávé befolyásolhatja azt, ahogyan a szervezet az antidepresszánsokat használja. Egyes gyógyszerek anyagcseréje másképp alakulhat, ha egyidejűleg kávét iszunk, különösen nagy mennyiségben.
Ez olyan tüneteket okozhat, mint az álmatlanság és a szívdobogás. A legjobb, ha a gyógyszereit szedve egy ideig kerüli a kávét.
Antipszichotikus gyógyszerek
Az antipszichotikus gyógyszerek hasznosak a skizofréniában, súlyos depressziós zavarban és más mentális problémákban szenvedők számára. A pszichózis kezelésére szolgáló gyógyszerek közé tartozik a fenotiazin, a klozapin, a haloperidol és az olanzapin.
A kávé hatására ezekből a gyógyszerekből a szervezet kevésbé szívódik fel. Tanulmányok azt mutatják, hogy számos ilyen gyógyszert a szervezet másképp metabolizál vagy bont le kávéfogyasztás után.
Stabilizálja a vérnyomást
Sokan szednek gyógyszert magas vérnyomásra. Ez azt jelenti, hogy a szívnek nem kell olyan keményen dolgoznia a vér pumpálásához.
Ha azonban a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedésével egyidejűleg kávét iszik, a szervezet kevesebb gyógyszert szív fel, így előfordulhat, hogy a gyógyszer hatása nem érvényesül teljes mértékben.
Melatonin
A melatonin a szervezet által termelt természetes hormon, amely segít abban, hogy éjszaka álmosnak érezzük magunkat. A hormon napnyugtakor lép működésbe, jelezve az agynak, hogy ideje pihenni.
A kávé ezután stimulánsként hat, így könnyebbnek érzi magát. A kávéban lévő koffein pontosan az ellenkezőjét teszi annak, amit a melatonin. Éberebbé tehet, és megnehezíti az elalvást.
A kávéfogyasztás elnyomhatja a melatonin termelését a szervezetben, és csökkentheti ennek a hormonnak a hatékonyságát. Ha a melatonint a kávéval egy időben szedjük, akkor „kiolthatják egymást”.