A csecsen légvédelem lőtte le az azeri gépet

– Teljes egyértelműséggel kijelenthetjük, hogy a gépet Oroszország lőtte le. (…) Nem mondjuk, hogy szándékosan történt, de megtörtént – mondta az azerbajdzsáni állami televíziónak.

Alijev szerint a szerdán Kazahsztánban lezuhant utasszállítót Oroszország fölött a földről érte találat, és az „elektronikus hadviselési zóna miatt vált irányíthatatlanná”. Rosszallóan megjegyezte, hogy Moszkva napokig ködösített, és azt mondta, hogy „feldúlt és meglepődött” az orosz tisztviselők által előadott magyarázkodáson.

– Sajnos az első három napon Oroszországtól semmit sem hallottunk, csak téveszmés verziókat – fogalmazott.

A balesetben a fedélzeten tartózkodó 67 ember közül 38-an vesztették életüket. A Kreml közölte, hogy a légvédelmi rendszerek Groznij, az orosz Csecsen Köztársaság regionális fővárosa közelében – ahol a repülőgép le akart szállni – tüzet nyitottak, hogy eltereljenek egy ukrán dróncsapást. Az orosz narratívának ezt a részét az azeri elnök is elfogadta.

Alijev leszögezte, hogy Azerbajdzsán három követelést fogalmazott meg Oroszország felé a balesettel kapcsolatban.

– Először is, az orosz fél kérjen bocsánatot Azerbajdzsántól. Másodszor el kell ismernie a bűnösségét. Harmadszor büntesse meg a felelősöket, vonja őket büntetőjogi felelősségre, és fizessen kártérítést az azerbajdzsáni államnak, a sérült utasoknak és a személyzet tagjainak – mondta.

Alijev megjegyezte, hogy az első követelés „már teljesült”, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton bocsánatot kért tőle. Putyin „tragikus incidensnek” nevezte a balesetet, bár nem ismerte el Moszkva közvetlen felelősségét.

A baleset kivizsgálása még folyamatban van, és „a végleges verzió (az eseményekről) a fekete dobozok felnyitása után válik ismertté” – tette hozzá az azeri elnök.

A balesetet túlélő utasok és a személyzet az azerbajdzsáni médiának elmondta, hogy hangos zajokat hallottak a repülőgépből, amikor az Groznij felett körözött.

Dmitrij Jadrov, az orosz polgári légiközlekedési hatóság, a Roszavija vezetője pénteken azt mondta, hogy miközben a gép a mély ködben Groznijban landolni készült, ukrán drónok vették célba a várost, amely arra késztette a hatóságokat, hogy lezárják a területet a légi forgalom elől.

Elolvasom a cikket