MH/MTI
2024. december 29. vasárnap. 16:05
Frissítve: 2024. december 29. 16:22
A hivatásos cseh hadsereg állományának személyzeti problémáiról a közelmúltban Jana Cernochová védelmi miniszter, valamint Karel Rehka vezérkari főnök is nyilvánosan beszélt.
A kötelező katonai szolgálatot Csehországban 2004 végén szüntették meg. Akkoriban a hadsereg hivatásos állománya 25 ezer fő körül volt, míg az aktív tartalékosok száma mintegy kétmilliót tett ki. Jelenleg a hadsereg összes tartalékosának, tehát a szükség esetén azonnal behívható hadköteles személyeknek a száma még meghaladja az egymillió főt, kétharmaduk azonban idősebb 45 évesnél.
A tartalékosok száma az utóbbi időben elöregedés következtében évente átlagban negyvenezer fővel csökken – mutatott rá a vezérkari főnök. A védelmi tárca kimutatásából kitűnik, hogy a cseh hadseregnek az év elején 27 826 katonája volt, az aktív tartalékosok száma pedig 4266 volt. A nyilvános stratégiai tervek szerint 2030-ban a hadsereg hivatásos katonai állományának el kellene érnie a harmincezer főt, míg az aktív tartalékosoké a tízezer főt.
Karel Repka szerint azonban a nemzetközi helyzet változása következtében a jelenlegi körülmények között a cseh hadseregnek 2030-ban már mintegy 37 500 hivatásos katonára lenne szüksége, s növelni kellene a valamilyen katonai kiképzésen átesett, aktív tartalékosok számát is. A tábornok úgy véli: mihamarabb szükség van a hivatásos katonák és a tartalékosok javadalmazásának felülvizsgálatára, azaz magasabb fizetésekre, mert a hadsereg ma már nemigen versenyképes ezen a területen.
„A hivatásos katonák és az aktív tartalékosok jövedelmének növelése nélkül a jövőben komoly problémáink lehetnek” – jelentette ki Karel Repka a közelmúltban a hadsereg parancsnoki értekezletén Prágában.
A cseh állampolgárok jelenleg többféle módon kapcsolódhatnak be az ország védelmébe: lehetnek hivatásos katonák vagy aktív, tehát valamilyen módon kiképzett tartalékosok, önkéntesen részt vehetnek néhányhetes katonai gyakorlatokon, a legújabb lehetőség pedig az, hogy felvetetik magukat az önkéntes katonák jegyzékébe. Ez utóbbinál csak egészségügyi ellenőrzésen kell átesnie az illetőnek, behívót pedig az ország biztonsági helyzetének romlása esetén kapnának.
Egy idén ősszel készített, országos felmérésből kitűnt, hogy szükség esetén a cseh lakosság 55–60 százaléka lenne hajlandó aktívan részt venni az ország védelmében. A megkérdezettek mintegy hetven százaléka úgy vélte, hogy Csehország védelmét csak nemzetközi szövetség keretében lehet biztosítani. A kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését a csehek húsz százaléka támogatná, további 28 százalék inkább támogatná, az emberek 31 százaléka inkább ellene, 21 százaléka pedig határozottan ellene van.