Ukrajna 2022-es teljes körű lerohanása óta Oroszország Európa-szerte fokozta az olyan hibrid támadásokat, mint például a gyújtogatás, a kiber- és információs kampányok lefolytatása vagy a szabotázsakciók végrehajtása.
– Valós esély van arra, hogy valamelyik ilyen támadás jelentős számú áldozatot vagy nagyon jelentős gazdasági kárt okoz – mondta James Appathurai.
A katonai szövetség főtitkárhelyettesének munkatársa a legújabb példák közé sorolta az energia- és kommunikációs kábelek elvágását a Balti-tengeren, amelyet Boris Pistorius német védelmi miniszter „szabotázsnak” nevezett, és amellyel ezek szerint a NATO Oroszországot vádolja.
Pistorius, idézte fel szavait a lap, a hónap elején figyelmeztetett a Vlagyimir Putyin orosz elnök által jelentett fenyegetésre. – Putyin hibrid támadásokat hajt végre, és Németország különösen a figyelem középpontjában áll – mondta a Funke médiacsoportnak adott interjújában.
– Jól ismer minket, Putyin tudja, hogyan kell tűszúrásokat ejteni rajtunk. (…) Ha figyelmen kívül hagyjuk ezt a fenyegetést, mert kényelmetlenül érezzük magunkat tőle, akkor nem kisebbé, hanem inkább nagyobbá tesszük – tette hozzá.
Az északi országok magas fokú készültségben vannak az európai hírszerző ügynökségek figyelmeztetései miatt, amelyek szerint Oroszország szabotálhatja az áramkábeleket, szélturbinákat és gázvezetékeket.
– Az ilyen típusú támadások száma olyan szintet ért el, amelyet korábban „teljességgel elfogadhatatlannak” tekintettek volna – mondta Appathurai a NATO részéről. – Határozottan több tucat esetről beszélünk. Akár százról is, biztosan. Aztán van még egy csomó meghiúsított merénylet is – mondta, de konkrétumokat nem említett.
A NATO frissíti a hibrid hadviselésről szóló stratégiáját, amelyet először 2015-ben foglaltak írásba, hogy egyértelműbb legyen, milyen típusú támadások váltanának ki teljes körű katonai választ.
– Amit most tennünk kell, az az, hogy tisztázzuk magunk között, majd eldöntjük, hogyan kommunikáljuk ezt az oroszok felé is, hogy vannak tiltott területek – tette hozzá Appathurai.