A változókor (menopauza) tünetei, mint a hőhullámok, hangulatingadozások, alvászavarok és a száraz bőr, gyakoriak a nők körében, és sokféle módon kezelhetők. Az ilyen tünetek enyhítésére számos növény és gyógynövény kínálhat természetes megoldásokat. Az alábbiakban bemutatok néhány növényt, amelyek segíthetnek a változókori tünetek csökkentésében:
1. Szója (Glycine max)
A szója fitoösztrogén-tartalmának köszönhetően segíthet enyhíteni a változókori tüneteket. A fitoösztrogének növényi eredetű vegyületek, amelyek hasonlítanak az ösztrogén hormonhoz, így segíthetnek kiegyensúlyozni a hormonális változásokat. A szója segíthet csökkenteni a hőhullámokat és a túlzott izzadást.
Hogyan alkalmazzuk? Szója alapú termékek, mint a szójatej, tofu, vagy szójakiegészítők fogyasztása javasolt.
2. Vöröshere (Trifolium pratense)
A vöröshere szintén gazdag fitoösztrogénekben, és széles körben használják a menopauza tüneteinek enyhítésére, különösen a hőhullámok és éjszakai izzadás csökkentésére. A vöröshere kapszulák, teák vagy tinktúrák formájában elérhetők.
Hogyan alkalmazzuk? Vörösheretea vagy -kapszula formájában.
3. Fekete cohosh (Cimicifuga racemosa)
A fekete cohosh egy másik gyógynövény, amelyet a változó kor tüneteinek kezelésére használnak. Kutatások szerint segíthet csökkenteni a hőhullámokat, javíthatja az alvást és enyhítheti a hangulatingadozásokat.
Hogyan alkalmazzuk? Kapszula vagy tinktúra formájában.
4. Macagyökér (Pfaffia paniculata)
A macagyökér, más néven brazil ginseng, adaptogén növény, amely segíthet a hormonális egyensúly fenntartásában. A macagyökér javíthatja az energiát, csökkentheti a stresszt, és segíthet a fáradtság kezelésében, ami a változókorban gyakori probléma.
Hogyan alkalmazzuk? Kapszula, por vagy tea formájában.
5. Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)
A pásztortáska segíthet a menstruációs ciklus szabályozásában, és enyhítheti a változó korban fellépő tüneteket, mint például a hangulatingadozásokat, szorongást és álmatlanságot.
Hogyan alkalmazzuk? Tinktúra vagy tea formájában.
6. Lágy szeder (Rubus idaeus)
A lágy szeder levelei gazdagok tanninokban és flavonoidokban, amelyek segíthetnek enyhíteni a változó kori tüneteket, különösen a hőhullámokat és az emésztési problémákat. Ezenkívül a szeder segíthet a hormonális egyensúly fenntartásában.
Hogyan alkalmazzuk? Szederlevéltea formájában.
7. Levendula (Lavandula angustifolia)
A levendula ismert nyugtató és stresszoldó hatásáról, így segíthet a menopauzával kapcsolatos hangulati ingadozások kezelésében. Emellett segíthet az alvás javításában és a szorongás enyhítésében is.
Hogyan alkalmazzuk? Levendulaolaj aromaterápiás használata vagy levendulatea formájában.
8. Kamilla (Matricaria chamomilla)
A kamilla nyugtató hatású gyógynövény, amely segíthet a stressz kezelésében, valamint az alvásproblémák enyhítésében. Kamillatea fogyasztása segíthet a változókori alvászavarok és az idegi feszültség csökkentésében.
Hogyan alkalmazzuk? Kamillatea vagy illóolaj formájában.
9. Maca (Lepidium meyenii)
A maca egy perui gyökérnövény, amely adaptogén tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet fenntartani a hormonális egyensúlyt, javíthatja az energiát, csökkentheti a szorongást és segíthet a libidó fenntartásában.
Hogyan alkalmazzuk? Kapszula vagy por formájában.
10. Zsálya (Salvia officinalis)
A zsályalevelek segíthetnek csökkenteni a hőhullámokat és az éjszakai izzadást, mivel természetes izzasztásgátló hatásúak. Ezenkívül a zsálya segíthet a hangulatingadozások kezelésében is.
Hogyan alkalmazzuk? Zsályatea formájában.
11. Valeriána (Valeriana officinalis)
A valeriana, más néven macskagyökér, segíthet a szorongás és az alvási problémák kezelésében, amelyek a változókorban gyakoriak. Nyugtató hatású, így elősegítheti a pihentető alvást.
Hogyan alkalmazzuk? Kapszula vagy tea formájában.
Ezek a gyógynövények és növények segíthetnek a változókori tünetek enyhítésében, azonban mindig érdemes orvosi tanácsot kérni a megfelelő alkalmazásuk előtt, különösen ha más gyógyszerekkel vagy egészségügyi problémákkal kombinálják őket.