Mesterséges intelligenciával másolják a veszélyes vírusokat

A tudósok szerint a vírusok természetüknél fogva képesek a genetikai anyagot gömb alakú fehérjeburokba zárni, amely lehetővé teszi számukra, hogy behatoljanak egy élő szervezet sejtjébe, és fertőzést okozzanak. A szakemberek abból indultak ki, hogy a veszélyes vírusok tulajdonságait le lehet másolni és felhasználni arra, hogy orvosi gyógyszereket juttassanak a betegek sejtjeibe.

A dél-koreai orvosok a 2024-es kémiai Nobel-díj nyertesével, David Baker professzorral, a Washingtoni Egyetem munkatársával együtt szembesültek a problémával. Kiderült, hogy a vírusok mintájára létrehozott sejtek egyszerű felépítésűek, amely nem teszi lehetővé, hogy elegendő gyógyszert szállítsanak. A korlátozás kiküszöbölésére a kutatók megpróbálták a vírus szerkezetét mesterséges intelligencia segítségével lemásolni.

Egy neurális hálózat segítségével sikerült rájönniük, hogy a vírusok ikozaéderes szerkezettel rendelkezhetnek, amely lehetővé teszi számukra, hogy háromszor több genetikai anyagot hordozzanak. Ennek eredményeként a tudósok képesek voltak pontosan lemásolni a vírusok jellemzőit.

– A mesterséges intelligencia fejlődése megnyitotta az ajtót egy új korszak előtt, amelyben képesek leszünk mesterséges fehérjéket tervezni és összeállítani az emberiség igényeinek megfelelően – hangsúlyozta Sangmin Lee professzor.

Elolvasom a cikket