Miért van egyeseknek gyakrabban rémálmuk, mint másoknak?

A kutatócsoport a rémálmok gyakorisága és négy személyiségjegy közötti kapcsolatot vizsgálta. Az eredmények azt mutatták: a rémálmokra hajlamos emberek nagyobb valószínűséggel érzelmileg instabilak és érzékenyek a stresszre, és nehezebben szabályozzák a hangulatukat.

Ezek a személyiségjegyek ahhoz vezethetnek, hogy a rendellenességben szenvedők hajlamosabbak a belső stresszre, és élményeik éjszaka, alvás közben élénk és zavaró képekben nyilvánulhatnak meg.

Ezenkívül a vékony pszichológiai határokkal rendelkező emberek – azok, akiknek nehézséget okoz az érzelmek és a valóság szétválasztása – nem biztos, hogy képesek kiszűrni a zavaró képeket és érzelmeket alvás közben.

Ezeket a tulajdonságokat összefüggésbe hozták olyan mentális zavarokkal, mint a szorongás, a depresszió és a poszttraumás stressz (PTSD), amely megmagyarázhatja, hogy az ilyen betegségekben szenvedők miért panaszkodnak gyakran rémálmokra.

A szorongásra és bűntudatra jobban hajlamos embereknek azonban nem voltak gyakrabban rémálmaik, mint a neurotikus embereknek.

A kutatók szerint a rémálmokra hajlamos emberek egy „konkretizációnak” nevezett folyamatot élhetnek át. Ez az, amely során az elvont mentális élmények kézzelfoghatóbb formát öltenek, például az álmokban megjelenő nyugtalanító képekként.

Az ilyen emberek nagyobb valószínűséggel internalizálják a stresszt, és azt zavaró álmokká alakítják át.

Eközben a finom pszichológiai gátakkal rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel látnak zavaró képeket álmaikban.

Emellett a kutatócsoport megállapította, hogy a fokozott szenzoros feldolgozási érzékenységgel (a belső és külső ingerekre adott, fokozott reakció) rendelkező embereknél nem volt nagyobb a rémálmok valószínűsége.

A vizsgálatnak több korlátja is volt, a legfontosabb az, hogy a mintát egyetemisták alkották. Vagyis az eredmények nem vették figyelembe az idősebb felnőtteket vagy azokat, akik nem rendelkeztek az egyetemi élettel kapcsolatos stresszorokkal.

Éppen ezért a kutatócsoport szeretné kiterjeszteni az amúgy ígéretes kutatását különböző populációkra.

Elolvasom a cikket