Az EnBW pénzügyi igazgatója elmondta, Németország az elmúlt években nagy hangsúlyt fektetett a klímavédelemre, és 2024-re az áram hatvan százaléka megújuló forrásokból származhat. Kusterer azonban arra figyelmeztet, hogy az ellátás biztonságát és a megfizethetőséget „túlságosan szem elől tévesztették”.
A villamos energia megfizethetősége a legnagyobb aggodalma – mert ha az energia túl drágává válik, „az energiaátállás társadalmi elfogadottsága” elvész. Amikor néhány nappal ezelőtt a sötétség miatt az energiaárak rövid időre 900 euró fölé emelkedtek megawattóráért, a rendszer szerinte „a határainál járt”.
Vannak tartalék erőművek, amelyek gyorsan be tudnak ugrani, ha a szél és a nap kevesebb energiát szolgáltat. – De utóvégre a tartalék erőművek nem elég hatékonyak, és emellett drágák – mondta Kusterer.
Németország ráadásul „egyre inkább függ a külföldről érkező importtól – figyelmeztetett az EnBW pénzügyi igazgatója. A régebbi erőművek kevésbé hatékonyak, és a rendelkezésre állásuk is csökken. Németországnak tartalékrendszerre van szüksége: „Becsléseink szerint húsz gigawattnyi új gáztüzelésű erőművet kell építenünk egy működő tartalékrendszerhez.”
A szakértő szerint az új erőművek húszmilliárd euróba kerülnének. Ráadásul nem ezek lennének a legdrágább tételek a németországi villamosenergia-biztonság biztosításához: 700 milliárd eurót kellene az elkövetkező években az infrastruktúrába és a megújuló energiaforrások bővítésébe fektetni.
Érdemes felidézni, a német politikai elit Angela Merkel kancellársága alatt indította el az Energiewendeként említett fordulatot, amely keretében fokozatosan lekapcsolták az atomerőműveket.
Merkel ellenállt az első Trump-adminisztráció nyomásának, és az olcsóbb orosz gázról nem mondott le az amerikai LNG-ért cserébe, az őt követő Olaf Scholz „jelzőlámpa”-koalíciója megtette, bár az Északi Áramlat felrobbantása miatt nem is volt nagyon más lehetősége.
Az elmúlt években befejeződött Németország „atommentesítése”, amelyet zöldmegoldásnak tartottak, a hiányzó kapacitásokat azonban – részben legalábbis – a jóval szennyezőbb szénerőművekből pótolják.