A chlamydia jelentheti a koalák végét

Az Ausztráliában őshonos koalákat senkinek nem kell bemutatni, azonban míg néhány évvel ezelőtt még megszokott látvány volt, hogy az állampolgárok a kertjükben lévő fán találkoztak az ország ikonikus állatával, mára már a koalák gyors léptekkel haladnak a kihalás felé.

Ennél is meglepőbb azonban, hogy ennek oka az a chlamydia, amely az emberek körében is fertőz. Ez önmagában nem lenne probléma, hiszen a betegség az állatvilág más tagjait is megtámadja, azonban a koalák esete specifikus. A betegség következtében ugyanis az állatok teljes szervezete összeomlik, azonban ami még ennél is nagyobb probléma, hogy a chlamydia kezelésére szolgáló antibiotikum is legalább olyan ártalmas számukra.

A koalák étrendje különleges, hiszen csak az egyébként mérgező eukaliptusznövénnyel táplálkoznak. Ez azért lehetséges, mert az állatok emésztőrendszere tartalmaz egy speciális baktériumot, amely lehetővé teszi a méreg lebontását. A chlamydia ellen adandó antibiotikum azonban ezt a baktériumot is megöli, így pedig az állatok már táplálkozni sem tudnak.

A Queenslandi Tudományos Egyetem becslése szerint egyébként nagyjából ötvenezer példány maradhatott szabadon, a szakemberek pedig naponta átlagosan négyszáz állatot látnak el a betegség okán.

A szakemberek szerint az állatok megmentéséhez elengedhetetlen lenne a kormányzati támogatás, hiszen létezik vakcina, azonban ennek költségeit a helyi hatóságok és kórházak egészen biztosan nem tudják nagy számban állni. Az idő azonban sürget, hiszen ha egy koala le is győzi a betegséget, természetes élőhelye még így is évről évre csökken, így egyes becslések szerint akár az elkövetkezendő tíz évben ki is halhatnak, ha nem történik radikális változás a tövényhozók részéről.

Elolvasom a cikket