Tölgyessy Péter nagy vehemenciával esett neki a belpolitikai helyzet értékelésének, s igyekezett a fideszeseket elszomorítani, amennyire csak tudta, a Partizánnak adott legutóbbi elemzésében.
Ilyeneket mondott, hogy szerinte két győztes van. Nehéz volna azt mondani, hogy a Fidesz nem győztes. Magyar előretörésével Tölgyessy szerint „fej fej mellett van a két blokk”, de a két blokk alatt ő nem a Fideszt és a Tiszát, hanem a Fideszt és a rendszerváltozást akarókat értette. Utóbbi szavazók megoszlanak a Tisza, a DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség és a többi, az Európai Parlamentbe nem bejutó párt között.
Ezt nevezik, kérem szépen, belpolitikai hablatynak.
Mi az, hogy két győztes van? Ha csak egy pillantást vetünk az eredményjelző táblára, akkor látjuk, hogy az EP-választáson a Fidesz kétmillió-negyvennyolcezer szavazattal 44,82 százalékot ért el, míg a Tisza Párt egymillió-háromszázötvenkét szavazattal 29 százalékot. A Fidesz tizenegy, a Tisza párt hét mandátumot ért el. Hol van itt a két győztes, tessék mondani?
Ezek a hablatyolások arra jók, hogy a közvélemény-kutatókhoz hasonlóan Tölgyessy is a reményt próbálja ébren tartani a Tisza-szavazókban, noha jól tudja, hogy ennek semmi valóságos alapja nincs. A Závecz–Hann–Pulai-triumvirátus – kiegészülve a nagyhangú Republikon-vezérrel, Horn Gáborral – szívesen beszél arról, amelyről ők is pontosan tudják, hogy egy szó sem igaz belőle. Többen már tíz-tizenegy százalékos Tisza-előnyt vízionálnak, miközben a Nézőpont szerint a legvalószínűbb listás eredmény a decemberi adatokra hagyatkozva 47 versus 37 százalék. Ez is több százalékkal jobb, mint az EP-választási eredmény, mindemellett Orbán a nemzetközi sajtótájékoztatón kijelentette: az EP-választás eredményét bármikor aláírná 2026-ra is. Tölgyessy mindennek ellenére fej fej melletti küzdelemről beszél, kiegészítve azzal a makutyi dumával, hogy ez a tiszás eredmény több párt között oszlik meg.
Még azt sem tudjuk, kérem tisztelettel, hogy külön-külön vagy egyben, azaz közösen indulnak-e a pártok az ellenzéki oldalon, vagy több közösséget alakítanak majd. Ez a fajta Tölgessy-féle megfogalmazás viszont arra jó, hogy reményt adjon a baloldalon, próbálja szélesíteni a táborukat, miközben a jobboldal törzsszavazóihoz nem mer hozzányúlni.
Már csak azért sem, mert messze vannak még a választások, másfél év múlva sokkal másabb lesz a világ, mint most. Ne feledjük, akkor már 18 hónapja Donald Trump vezeti az Egyesült Államokat, amely Magyarország számára lényegesen kedvezőbb erőviszonyokkal kecsegtet, mint a jelenlegi amerikai vezetés biztosította viszony.
Arról nem beszélve, hogy a támogatottsági érték nagyban függ attól, hogy mekkora a gazdasági növekedés Magyarországon. A helyzet valóban nem túl rózsás, de Tölgyessy egy szóval sem említi, hogy a szomszédunkban háború dúl, mint ahogy arról sem esik szó, hogy Brüsszel szélsőséges eszközökkel támadja Magyarországot. Kifejezetten azon pontokon próbálva megbénítani a rendszert, amelyek előnyösek a magyaroknak. Gondolok itt a rezsicsökkentés felszámolásának igényére vagy a 13. havi nyugdíj megszüntetésére. Ha ezek nem lennének, Magyarország polgárainak életszínvonala zuhanásszerűen visszaesne, s a brüsszeli csapat közelebb kerülne kinyilvánított céljához, hogy Magyar Péter vegye át Orbán Viktor helyét a kormányrúdnál.
Az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber így fogalmazott: „Orbán tudja, hogy Magyar Péter a jövő, és le fogja őt győzni.” Ezért aztán pénzt, paripát fegyvert nem sajnálnak, mindent Magyar rendelkezésére bocsátanak, életben tartják a mentelmi jogát, hogy a hazai igazságszolgáltatás még véletlenül se tudja felelősségre vonni viselt dolgaiért.
Tölgyessy pedig továbbra sem száll le a választók elbizonytalanításának lováról. Miközben tudja jól, hogy jövőre repülőrajtot vesz a gazdaság, beindul Debrecenben a BMW-gyár és a BYD Szegeden, amellyel a szükséges növekedési szint biztosított. Mi több, a háború is befejeződik, tehát olcsóbb lesz az élet. Tölgyessy ennek ellenére azzal borzolja az idegeket, hogy „ha nem tudja a Fidesz újabb növekedéssel elreteszelni” a társadalmi elégedetlenséget, „akkor csak idő kérdése, hogy mikor inog meg a hatalom”. Orbán azt mondja erre: „A legtöbb munkahelyen, családban vannak ilyen agresszív hőbörgők, rém kellemetlen alakok.” „Amikor terézanyásan kell [reagálnunk] , akkor úgy [reagálunk] . Amikor meg egy agresszív hőbörgővel szemben kell, akkor úgy. De nekünk mindenre van emberünk, ezért ezt is kezeltük.”
Tölgyessy hiába akarja a tárgyilagos elemző látszatát kelteni, kilóg a lóláb. Kilóg az SZDSZ-es lóláb. A pártnak anno Tölgyessy még elnöke is volt. Az SZDSZ pedig soha nem akart jót a magyaroknak.
A szerző újságíró