A csereügyletet az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével kötötték meg – közölte a minisztérium. A kiszabadult orosz katonák mindegyikét először Beloruszba szállították, ahol megkapták a szükséges orvosi és pszichológiai segítséget, valamint lehetőséget kaptak arra, hogy kapcsolatba léphessenek rokonaikkal és szeretteikkel – áll a közleményben.
A katonákat most Oroszországba szállítják további kezelés és rehabilitáció céljából – tette hozzá a minisztérium.
Ez az első ilyen csere október óta, amikor a két fél 95 katonát cserélt ki. A csereügyletet szintén az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével kötötték meg. Novemberben Moszkva és Kijev szintén elesett katonák maradványait cserélte ki, Ukrajna 563, Oroszország pedig 37 holttestet kapott.
Moszkva korábban azzal vádolta Kijevet, hogy vonakodik visszavenni katonáit az őrizetből. December elején Tatjana Moszkalkova orosz emberi jogi ombudsman nyilvánosságra hozta azoknak a fogva tartott katonáknak a listáját, akiket az ukrán hatóságok szerinte nem voltak hajlandók figyelembe venni a fogolycserénél.
„Zelenszkijnek nincs szüksége 630 fogságba esett ukrán állampolgárra. Elhagyta őket” – kommentálta annak idején a nyilvánosságra hozatalt Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő.
December közepén Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt javasolta, hogy közvetítsen egy nagyobb fogolycserében Moszkva és Kijev között, amelyben mindkét oldalról mintegy 700 katona vehet részt. Később kijelentette, hogy Ukrajna elutasította a javaslatát.
Volodimir Zelenszkij egyik tanácsadója ezután Orbánt Vlagyimir Putyin orosz elnök „kotnyeles hírvivőjének” nevezte, hozzátéve, hogy „senkinek”, aki állítólag a békéért dolgozik, nincs szüksége ilyen emberekre.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy Oroszország hajlandó elfogadni Orbán javaslatát, sőt a magyar nagykövetséggel is kapcsolatba lépett néhány erre vonatkozó saját javaslattal.