A szilveszteri partikra sokszor merész, túlzó ruhadarabokat választunk, ám a csillogó flitterek nem csupán a divat szerelmeseit, hanem már az ókori civilizáció embereit is lenyűgözték. De vajon miért lett a flitter az ünnepi esték megkerülhetetlen eleme?
A flitterek eredete: gazdagság és ragyogás
„A szilveszteri bulikra bármilyen giccses, díszített ruhát fel lehet venni, és nem gáz, sőt, annál menőbb…” – emlékeztet bennünket Már Róbert divattervező. Ez a tendencia azonban nem újkeletű. Már az ókori Egyiptomban is előszeretettel díszítették aranylemezkékkel ruháikat, amelyek az akkori flitterek elődjei voltak. Az ilyen díszítés egyértelműen a gazdagság és hatalom szimbóluma volt, amely évszázadokkal később a divatvilágban is gyökeret vert.
A flitterek a mozi aranykorával robbantak be a divatvilágba, A nagy Gatsby című film bemutatója körül lett igazán divatos a flitter. Az 1920-as évek Art Deco stílusa azóta is ikonikusnak számít, és újra meg újra visszatér a divatba, főként tematikus rendezvényeken.
Miért olyan népszerű a flitter?
„Az tartja életben a flittert, hogy azóta sok tematikus bulit rendeznek, ahova flitteres ruhában kell érkezni…” – teszi hozzá a divatszakértő. De a flitteres ruhák nem csupán látványosak, hanem technikailag is különlegesek. A flitteres anyagok strapabíróságuk miatt hosszú életűek, bár sérülés esetén javításuk kihívást jelenthet.
És mi a helyzet azokkal, akik attól tartanak, hogy a flitterek túl harsányak, vagy „kövérítik” a viselőt? A szakértő szerint ezek az aggodalmak alaptalanok. „A flitteres ruha egyáltalán nem kövérít, sőt! Amikor ráesik a fény, akkor sávokban hol fényes, hol matt, és ez megosztja a testet” – magyarázza Már Róbert.