Diana Iovanovici Șoșoacă, a szélsőjobboldali SOS Romania párt elnöke szerint az Osztrák–Magyar Monarchia újjáéledése fenyegeti Romániát. Az EP-képviselő posztjában úgy véli, hogy Magyarország és Ausztria politikai befolyása egy újabb regionális átrendeződést készíthet elő, amely veszélyezteti Románia szuverenitását és területi egységét.
Diana Iovanovici Șoșoacă, az SOS Romania párt vezetője és EP-képviselő, Facebook-posztjában élesen bírálta Magyarország és Ausztria állítólagos befolyását Románia politikájára. Șoșoacă szerint a két ország meghatározza a bukaresti kormány működését, és Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor erős kézzel irányítja az ország politikai életét az RMDSZ miniszterei révén.
Az EP-képviselő szerint az RMDSZ által vezetett stratégiai minisztériumok, például a pénzügyek és a fejlesztési portfóliók, lehetőséget teremtenek Orbánnak, hogy regionális átszervezéseket hajtson végre Romániában.
Șoșoacă arra is rámutatott, hogy a schengeni övezethez való csatlakozás, amelyet Románia csak idén kapott meg, „mérgezett ajándék”. Szerinte az Európai Unió tagállamai továbbra is határellenőrzéseket vezetnek be, miközben a román gazdasági erőforrások szabadon áramlanak Magyarországra és Ausztriába.
Az Osztrák–Magyar Monarchia rémképe azonban nemcsak politikai, hanem gazdasági szinten is megjelenik a képviselő szerint. A posztban kiemelte, hogy az autonómia kérdése és a „regionalizáció” már most is megosztja az országot, és Erdély de facto önállóságát előkészítő lépések történnek.
Șoșoacă emellett arra figyelmeztetett, hogy Románia kimaradhat a geopolitikai döntéshozatalból, ha nem lép fel közvetítőként az ukrajnai háborúban.
Az EP-képviselő szerint Bukarest lehetne a béketárgyalások központja, amely nemcsak diplomáciai előnyöket hozhatna az országnak, hanem segítene visszaszerezni nemzetközi presztízsét is.
Ehelyett azonban „Románia passzívan szemléli, ahogy más országok döntéseket hoznak a feje fölött” – állította.
Șoșoacă azt is kifogásolta, hogy a román politikai elit belső viszályokkal van elfoglalva, miközben az ország a „Monarchia árnyékában” elveszítheti függetlenségét. A poszt végén felszólította a román államot, hogy térjen vissza a diplomáciai hagyományaihoz, amelyek egykor kiemelkedő pozíciót biztosítottak Bukarest számára.
Ha nem változtatunk, készüljünk fel arra, hogy útlevelet kérnek majd a belépéshez Erdély területére – zárta posztját a képviselő, ezzel is hangsúlyozva az általa vélt helyzet súlyosságát.