A Reuters brit hírügynökség december 21-én értesült hivatalos forrásból Abu Kaszra, a Bassár el-Aszad rendszerét megdöntő lázadószövetséget vezető Hajat Tahrír as-Sám (HTS) katonai vezetőjének kinevezéséről a védelmi tárca élére.
A 41 éves Abu Kaszra, aki az új szíriai hadseregben tábornoki kinevezést kapott, öt éven át vezette a HTS katonai szárnyát.
Az iszlamista vezetésű átmeneti kormány Muhszina al-Mahitaui személyében nőt nevezett ki a dél-szíriai Szuvajda tartomány kormányzójának. A drúz kisebbséghez tartozó Mahitaui szűkebb pátriáját fogja irányítani. Előzőleg a Damaszkuszi Egyetemen folytatott tanulmányokat, majd egy nagybankot vezetett Szuvajda tartományban. Helybeli aktivisták szerint az Aszad elleni tüntetések egyik vezető alakja volt.
Hétfőn az új szíriai kormányzat Majszaa Szabrint nevezte ki első nőként a Szíriai Központi Bank ügyvezető elnökének.
Decemberben az új kormányzat Aisa ad-Dibszt bízta meg az átmeneti kormány Nőügyi Hivatala vezetésével.
Az Európai Unió egyik vezető diplomatája kedden Szíriában találkozott Aszaad Haszan es-Sibanival, az átmeneti kormány külügyminiszterével.
A szíriai külügyminisztérium kedden Damaszkuszban közölte, hogy Sibani Szíria biztonságáról, egységéről és függetlenségéről tárgyalt Michael Ohnmachttal, az Európai Unió küldöttségének vezetőjével.
Sibani szorosabb diplomáciai kapcsolatokat szorgalmazott az Európai Unióval, továbbá új fejezet nyitását az ország korábbi erős embere, Bassár el-Aszad bukása után. Ohnmacht két hete már tárgyalt az új átmeneti kormány képviselőivel.
Az európai diplomata hangsúlyozta, hogy az Európai Unió támogatja a szíriai békés hatalomátadást, és fontosnak nevezte, hogy a HTS vezette új kormány tartsa tiszteletben a kisebbségek és a nők jogait.
A francia hadsereg vasárnap az Iszlám Állam terrorszervezet két célpontját bombázta – jelentette be kedden Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter.
A támadásra az Irakban 2014, Szíriában pedig 2015 óta az Iszlám Állam ellen folyó, az Egyesült Államok vezette nemzetközi Inherent Resolve kódnevű hadművelet keretében került sor. A miniszter részletekre nem tért ki, de a BFMTV francia hírtelevízió jelentése szerint hét bombát dobtak le két célpontra. A televízió szerint a két támadást a jordániai francia légitámaszpontról hajtották végre.
Hivatalos becslések szerint Aszad elűzése óta több mint 35 ezer szíriai menekült hagyta el Törökországot, hogy visszatérjen hazájába – közölte az NTV televízióban Ali Yerlikaya török belügyminiszter.
Törökország, amely déli részén határos Szíriával, a legtöbb menekültet fogadta be a háború dúlta arab országból. Yerlikaya szerint jelenleg mintegy 2,9 millió szíriai menekült él Törökországban, közel egymillió gyermek született ott.