Éjféli csók
Ha éjfélkor megcsókolják egymást a párok, a hiedelem szerint csak jó dolgok fognak történni velük az új esztendőben, és szerelmük egész évben tartani fog. Csókot adni a tisztelet kifejezése is. Magyar hagyomány szerint, ha a szerelmesek mézzel kenik meg az ajkukat, és éjfélkor úgy csókolóznak, akkor édes és hosszú lesz a szerelmük.
Trombita és a zaj
Őseink is lármával köszöntették az új évet. Úgy tartották, ezzel elűzik az ártó szellemeket, az ünnepléssel pedig újévi szerencsét hoznak saját maguk számára. Ez a szokás, ha modern verzióban is, de a mai napig megmaradt.
Ne adjunk kölcsön!
Az év utolsó napján ne adjunk kölcsön senkinek! Ez a szokás is hosszú évtizedekre nyúlik vissza, és vannak, akik ma is úgy gondolják, hogy ha ezt megteszik, soha többet nem látják viszont azt a pénzüket.
Felejtsük el a házimunkát!
Év végén nem szabadott varrni, és a fonást is abba kellett hagyni. Azt gondolták, hogy ezekkel a tevékenységekkel a szerencse elszáll. A szemetet sem szabadott kivinni, azzal a szerencsét dobták ki az emberek. Ez egy olyan szokás, amit manapság is sokan tartanak. Sőt mosni és teregetni sem szabadott szilveszterkor, ez a szokás is megmaradt a mai napig.
Együnk lencsét!
Talán az egyik leghíresebb magyar szokás újév napján. A közértekben a polcok tele is vannak lencsével, és nem is nagyon van olyan család, aki ne szerezné be a lencsét napokkal korábban. Szerencsét és bőséget is hoz, ha úgy kezdjük az új évet, hogy ezt esszük. Étkezési szokáshoz tartozik az is, hogy szárnyast nem szabad enni! Ilyenkor általában malacot sütnek.