A másnaposság a túlzott alkoholfogyasztás után fellépő, akut tünetegyüttes, amelynek súlyossága függ például az elfogyasztott alkohol típusától és mennyiségétől, az egyéni tűrőképességtől, de a szervezetünk folyadék-ellátottságától is. Tipikus tünetei a fejfájás, hányinger, hányás, a felgyorsult szívverés, szédülés, levertség, ingerlékenység, szomjúság és a koncentrációs zavarok.
Az alkoholos italok, különösen az égetett szeszek, felboríthatják a vízháztartást, mert vízhajtó hatásúak. Egy olyan hormon működését nyomják el, amelyik éppen a vizet segíti megőrizni a szervezetben. Persze ennek mértéke egyénenként változik, függ attól, hogy előzőleg valaki mennyire volt hidratált, illetve az egyéni tűrőképességtől is.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége szerint az alkoholfogyasztás kellemetlen tünetei kevésbé lesznek súlyosak, ha már előzőleg figyelünk a megfelelő folyadékbevitelre, és utána is mielőbb visszapótoljuk az elveszített vizet, változatos formában, akár hígított gyümölcslével, levesekkel is, ami a benne lévő könnyen felszívódó szénhidrátokkal a vércukorszintet is gyorsabban stabilizálják.
Mit tehetünk a másnaposság enyhítésére?
- Figyeljünk oda, hogy mennyi alkoholt iszunk, ha nem is tudjuk teljesen elkerülni, legalább tartsunk ésszerű mértéket!
- Készítsük fel a szervezetünket, hogy jobban kivédhesse az alkohol káros hatását. Alapozzunk néhány pohár víz és lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó ételek (például tészták) és fehérjékben gazdag fogások (pl. szárnyasok, tejtermékek) fogyasztásával. Soha ne igyunk éhgyomorra!
- A folyadékvesztés ellensúlyozására váltogassuk az alkoholos italokat alkoholmentesekkel, legjobb esetben vízzel.
- Legyünk tisztában vele, hogy hány egységnyi alkoholt döntünk magunkba. Egy egységnyi alkoholnak egy dl bor vagy két dl sör felel meg. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nők számára legfeljebb napi egy, férfiaknak két egységnyi alkohol fogyasztása engedhető meg.
- Soha ne igyunk szeszes italt azért, mert szomjasok vagyunk!