Tudósok új ragadozót fedeztek fel a Balti-tengerben

Jellemzője a nagy mérete. Ráadásul nemcsak planktonnal, hanem apró halakkal is táplálkozik, ami szokatlan a heringek esetében.

Feltételezzük, hogy a halevő balti hering azért fejlődött ki, mert nem volt konkurenciája más ragadozó halaknak, például a makrélának és a tonhalnak – vetette fel Leif Andersson, az Uppsalai Egyetem orvosi biokémiai és mikrobiológiai tanszékének professzora.

Korábban arról számoltak be, hogy mexikói és amerikai óceánkutatók Kalifornia déli partjainál találtak egy egyedülálló gyilkos bálnacsoportot, amely a Föld legnagyobb halát, a bálnacápákat öli. A bálnák különleges taktikát fejlesztettek ki az óriások megtámadására.

Szintén egy 2024-ben a Taimír-félszigeten végzett expedíció során a tudósok 40 év óta először fogtak ki 16 példány szibériai tokhalat a Pjasina folyóban – közölte Vjacseszlav Bizikov, az Összoroszországi Halászati és Oceanográfiai Kutatóintézet (VNIRO) igazgatóhelyettese. A fajról azt hitték, hogy már eltűnt.

Bizikov emlékeztetett arra, hogy a Pjasinszkaja populációhoz tartozó szibériai tokhal még 1982-ben került be a Vörös Könyvbe, és ezt követően nemcsak a halászati statisztikákból, hanem a tudományos jelentésekből és publikációkból is eltűntek a fogására vonatkozó információk.

Elolvasom a cikket