Új remény az Alzheimer-kór kezelésében

Egy új kutatás során amerikai tudósok azonosítottak egy kulcsfontosságú sejtszintű mechanizmust, amely az Alzheimer-kór neurodegeneratív állapotának fő okozója. A New York-i City University Advanced Science Research Center (CUNY ASRC) kutatói arra jutottak, hogy a sejtszintű stressz az agyban összefüggésben áll a demencia előrehaladásával.

Az áttörő kutatás a mikroglia szerepére világított rá – ezeket a sejteket az agy immunsejtjeiként tartják számon –, amelyek kulcsszerepet játszanak a betegség fejlődésében, mind védő, mind káros válaszokat indukálva.

A mikroglia, amelyeket gyakran az agy „első válaszadóiként” emlegetnek, jelenleg kulcsfontosságú tényezőként vannak számon tartva az Alzheimer-kór előrehaladásában. Bár döntő szerepük van, ezek a sejtek ellentmondásos természetükről híresek: míg egyes mikroglia sejtekkel az agy egészsége védhető, addig mások fokozzák a neurodegenerációt. A mikroglia két típusának működési különbségeinek feltárása központi szerepet kapott Pinar Ayata professzor, a kutatás vezetőjének munkájában. Ayata professzor a kutatás jelentőségét kommentálva elmondta:

„Azért kezdtük el a munkát, hogy válaszokat találjunk arra, hogy melyek a káros mikroglia sejtek az Alzheimer-kórban, és hogyan célozhatjuk meg őket terápiásan. Felfedeztünk egy új neurodegeneratív mikroglia fenotípust, amelyet az Alzheimer-kórban stresszhez kapcsolódó jelátviteli útvonal jellemez.”

A kutatócsapat felfedezte, hogy a stresszútvonal aktiválása, amelyet integrált stresszválasznak (ISR) neveznek, arra készteti a mikroglia sejteket, hogy toxikus lipideket termeljenek és bocsássanak ki. Ezek a lipidek károsítják a neuronokat és az oligodendrocita őssejteket – két olyan sejttípust, amelyek alapvetőek az agy működéséhez, és amelyek az Alzheimer-kórban a leginkább érintettek.

A stresszválasz vagy a lipidszintézis útvonalának blokkolása visszafordította az Alzheimer-szimptómákat a preklinikai modellekben. A kutatók elektronmikroszkópiával azonosították a „sötét mikroglia” felhalmozódását az Alzheimer-kóros betegek agyi szöveteiben, melynek száma duplája volt, mint az egészséges, korosodó emberéhez viszonyítva. A kutatás kapcsolatot mutatott a sejtes stressz és a mikroglia neurotoxikus hatásai között, amelyek szerepet játszanak a betegségben. A tudósok szerint ennek a mechanizmusnak a célzása új kezelési lehetőségeket kínálhat, amelyek lassíthatják vagy visszafordíthatják az Alzheimer-kór előrehaladását, reményt adva a betegeknek és családjaiknak.

Elolvasom a cikket