A François Lanoë, az Arizonai Egyetem tudósa által vezetett kutatás segít megérteni, miképpen kapcsolatba az amerikai őslakosok a korai kutyákkal és farkasokkal.
A Science Advances című folyóiratban megjelent tanulmány alaszkai régészeti leletek alapján bizonyítja, hogy az akkori emberek és a mai kutyák ősei már 12 ezer évvel ezelőtt szoros kapcsolatot alakítottak ki Amerikában. Ez azt jelenti, hogy körülbelül kétezer évvel korábban kezdődött a kutya-ember barátság, mint eddig gondoltuk.
„Most már bizonyítékaink vannak arra, hogy a kutyafélék és az emberek az eddig ismertnél korábban is szoros kapcsolatban álltak Amerikában” – mondta François Lanoë, a tanulmány vezető szerzője, az Arizonai Egyetem Antropológiai Iskolájának kutatási professzora.
Lanoë és kollégái 2018-ban egy felnőtt kutyaféle sípcsontját (alsó lábszárcsontját) ásták ki Alaszka egy régi régészeti helyszínén, Swan Pointnál, körülbelül 70 mérföldre Fairbankstól délkeletre. A radiokarbonos kormeghatározás szerint az állat körülbelül 12 rzrt évvel ezelőtt, a jégkorszak végén élt.
A csont kémiai elemzése jelentős lazacfehérje-tartalmat mutatott ki, vagyis az állat rendszeresen fogyasztott halat.
A térség kutyaféléi azonban szinte kizárólag szárazföldi állatokra vadásztak akkoriban. A tudósok szerint a lazacevés azt bizonyítja, hogy ekkoriban ezek az állatok már függtek az embertől. „Ez az a bizonyíték, amire vártunk, mert a vadonban élő kutyák vagy azok elődei nemigen vadásztak lazacra” – mondta Ben Potter, a tanulmány társszerzője, az Alaszka Egyetem régésze.
A kutatók szerint a Swan Point-i kutyaféle a legrégebbi ismert bizonyíték az emberek és kutyák közötti szoros kapcsolatra Amerikában. De szerintük azt túl korai lenne kijelenteni, hogy ez a felfedezés a legkorábbi háziasított kutyát jelentené.
Egyelőre azonban az már bizonyítottnak látszik, hogy a kutya és az ember barátsága régebbre nyúlik vissza, mint ahogy eddig gondoltuk.