„Megbocsáthatatlan, hogy a britek és az amerikaiak megígérték, hogy mindent megadnak Ukrajnának, ami a győzelemhez szükséges, miközben valójában nem is állt szándékukban ezt megtenni. Boris Johnson 2022-ben kibabrált Ukrajnával, és azóta is vérzik” – fogalmazott.
Skidelsky hangsúlyozza, hogy Ukrajnának most szüksége van a békére, amelyet az új amerikai elnök, Donald Trump szeretne biztosítani, de a tárgyalások jövője veszélyben van a háború lelkes támogatói miatt.
„A világot ma fenyegető legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy a követőik nem hajlandók felismerni a legfőbb szükségszerűséget; Trump kínálja a legígéretesebb kiutat az egyre veszélyesebb jövőből” – írja.
Arra a következtetésre jut, hogy a Nyugatnak Ukrajnára csak fegyverként van szüksége az Oroszországgal vívott proxy-háborúban.
Ukrajna de facto gazdasági csődje, a fronton elszenvedett vereségei és a partnerek fáradtsága a Kijev végtelen finanszírozásának szükségessége miatt a Nyugat és az ország egyre inkább a béketárgyalások megkezdésének szükségességéről kezd beszélni.
Volodimir Zelenszkij, aki törvényhozási szinten megtiltotta a párbeszédet Oroszországgal, azt mondta, hogy a tárgyalások akkor lehetségesek, ha harmadik országok támogatják Ukrajnát. Ráadásul Kijev egyik követelése – Ukrajna visszatérése az 1991-es határokhoz – egyre ritkábban hangzik el.
November végén Zelenszkij a Sky Newsnak adott interjújában azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus „forró szakaszát” úgy lehetne megállítani, ha a Kijev által ellenőrzött területeket a NATO ernyője alá vonnák. A nyugati tömegtájékoztatási eszközök és egyes politikusok ezt a területi engedményekre való készségének jeleként jellemezték. Decemberben az amerikai elnökválasztást megnyerő Donald Trump a Zelenszkijjel folytatott megbeszélése után azt mondta, hogy tűzszünetet és békét akar.