A brit kormány eljárásrendi szigorításokat tervez a szervezett bűnözői csoportok tagjai ellen

MH/ MTI
2025. január 2. csütörtök. 22:13
Frissítve: 2025. január 2. 22:18

A londoni belügyminisztérium csütörtökön ismertetett reformterveinek fő elemei közé tartozik, hogy a brit Országos Bűnüldözési Ügynökség (National Crime Agency, NCA), valamint a rendőrség és más bűnüldözési hatóságok még a hivatalos vádemelés előtt, az ügyészségi döntés megvárásának kötelme nélkül közvetlenül a londoni felsőbíróságnál indítványozhatják a súlyos szervezett bűnözői tevékenységekkel gyanúsítottak jogainak jelentős korlátozását úgynevezett köztes rendelkezéssel.

A tárca ismertetése szerint a kérvényezhető intézkedések közé tartozik utazási korlátozások elrendelése, a laptopok és a mobiltelefonok használatának tilalma, a közösségi médiafelületek használatának megtiltása, annak korlátozása, hogy a gyanúsítottak kivel tarthatnak kapcsolatot, valamint a pénzügyi szolgáltatások igénybevételének korlátozása.

Ezeknek az intézkedéseknek a megsértése önmagában – vagyis az érintettek által gyaníthatóan elkövetett bűncselekmények büntetési tételein túl – öt évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionálható.

A brit belügyminisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint ez az új, gyorsított eljárásrendi procedúra a készülő határbiztonsági, menedékjogi és bevándorlási törvény része lesz.

A tárca hangsúlyozza, hogy jelenleg csak bonyolult és hosszadalmas eljárással lehet korlátozásokat kiróni a súlyos szervezett bűncselekményekkel, mindenekelőtt az embercsempészettel gyanúsítottak tevékenységére, és a tervezett új eljárásrend ennek jelentős felgyorsítását célozza.

Az előző, konzervatív párti brit kormány azt tervezte, hogy a szervezett embercsempész csoportok által útnak indított, csónakokkal illegálisan Nagy-Britanniába érkező menedékkérőket a közép-afrikai Ruandába telepíti át, a jogi és parlamenti csatározások miatt azonban az áttelepítési program a Konzervatív Párt tavaly júliusi választási vereségéig nem indult el.

A jelenlegi munkáspárti kormány választási ígéretének megfelelően a hivatalba lépése utáni első héten törölte a ruandai áttelepítési programot, és új határbiztonsági parancsnokságot hozott létre az illegális átkeléseket szervező embercsempészek elleni fellépés céljával.

A testület tevékenységéhez jogi hátteret biztosító törvény, amelynek tervezete néhány hét múlva a parlament elé kerül, ugyanolyan intézkedési, vizsgálati és büntetőjogi hatásköröket biztosít a szervezett bevándorlási bűnözés ellen, mint amilyenekre a brit terrorizmusellenes törvény ad felhatalmazást a hatóságoknak a terrorszervezetek elleni fellépéshez.

Elolvasom a cikket