„A kulturális, belügyi és kommunikációs minisztérium képviselőiből álló illetékes miniszteri bizottság úgy döntött, hogy felfüggeszti az al-Dzsazíra tévécsatorna és palesztinai tudósítói irodája műsorának sugárzását és befagyasztja minden tevékenységét, valamint ideiglenesen felfüggeszti az összes újságíró, alkalmazott, és a csatornához kapcsolódók munkáját, amíg jogi státuszát nem tisztázzák” – jelentette a Wafa hivatalos palesztin hírügynökség szerdán.
„Ez a döntés válaszul született arra, hogy az al-Dzsazíra olyan tartalmakat és tudósításokat sugározzon, amelyeket dezinformáció, lázításra való felbujtás és a palesztin belügyekbe való beavatkozás jellemez” – tette hozzá a Wafa.
Az al-Dzsazíra egy, a megszállt Ciszjordániában dolgozó alkalmazottja megerősítette az AFP francia hírügynökségnek, hogy a csatorna rámalláhi irodáját szerdán értesítették a hatósági döntésről.
Az al-Dzsazíra szerda este olyan felvételeket sugárzott, amelyeken a Palesztin Hatóság rendőrei egy 2025. január 1-jei keltezésű hivatalos bírósági dokumentumot adtak át újságíróiknak Rámalláhban.
A Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóság részleges közigazgatási hatáskörrel rendelkezik Ciszjordániában, az Izrael által 1967 óta megszállt területen. Biztonsági erői már több hete részt vesznek a fegyveres csoportokkal való erőszakos összecsapásokban a Ciszjordánia északi részén fekvő Dzsenínben, amelyeknek már mintegy tíz halálos áldozata van.
Ezek a csoportok, amelyeknek tagjai többnyire a Hamász és az Iszlám Dzsihád iszlamista mozgalomhoz tartoznak, hatékonyabbnak tartják magukat az Izrael elleni harcban, mint a Palesztin Hatóság.
A múlt héten az al-Dzsazíra elítélte a Mahmúd Abbász vezette Fatah ellene indított „kampányát” a megszállt Ciszjordániában. „Ez a kampány azt követően indult, hogy a csatorna a biztonsági erők és a fegyveres ellenállás közötti dzseníni összecsapásokról tudósított” – magyarázta a katari csatorna, amely megvédte munkájának semlegességét.
A Hamász, a Fatah fő riválisa, az al-Dzsazíra felfüggesztéséről szóló döntést „a sajtószabadság durva megsértésének” és „a másként gondolkodó hangok elhallgattatására irányuló elnyomó intézkedésnek” minősítette. „Ez a döntés része a hatóság által a közelmúltban hozott önkényes intézkedések sorozatának, amelyek célja a közjogok és szabadságjogok akadályozása és a palesztin nép feletti biztonsági hatalmának megerősítése” – tette hozzá a mozgalom egy nyilatkozatban, amelyben felszólította a Palesztin Hatóságot, hogy azonnal vonja vissza döntését.
Az Iszlám Dzsihád, egy másik fegyveres palesztin csoport szintén tiltakozott az al-Dzsazíra betiltása ellen.
Izrael már tavaly májusban úgy döntött, hogy megtiltja az al-Dzsazíra sugárzását az országban, és bezárja ottani irodáit. Ez a csatorna és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kormánya között régóta húzódó konfliktus következménye volt, amely a Gázai övezetben közel 15 hónapja dúló háború során eszkalálódott.
Az izraeli hadsereg többször is azzal vádolta az al-Dzsazíra újságíróit, hogy a Hamászhoz kötődő „terrorista ügynökök” a Gázai övezetben.