Az idei a változás éve lehet az ukrajnai háborúban

Adams cikkében kiemeli, hogy a harctéri mozgásokat megfigyelve tisztán látszik, hogy a 2024-es évet két dolog határozta meg: Zelenszkij betörése Oroszország területére és az ennek nyomán fellépő pozícióvesztés a megszállt területek mentén.

A helyzet ugyanis a szerző szerint egyértelmű, az orosz csapatok napról napra haladnak előre, a Donyeckből pedig naponta százával menekülnek el az emberek. Adams szerint ez teljesen egyértelműen tarthatatlan állapot, azonban a legnagyobb kérdés amivel Zelenszkijnek jelenleg foglalkoznia kell, az Donald Trump és a megválasztott amerikai elnök tervei a békére nézve.

Donald Trump megválasztása ugyanis merőben új helyzet elé állította az ukrán elnököt, hiszen a Republikánus Trump éles ellentétét ígérte annak, amit a Demokrata Joe Biden kormányzás alatt láttunk. Trump egy alkalommal az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek csökkentéséről is beszélt, valamint jelezte, hivatalba lépése után egy nappal lezárja a háborút, azonban üzeneteiből egyelőre nem érdemes messzemenő következtetést levonni.

A megválasztott elnök kommunikációja ugyanis egyelőre konkrétumok nélkül áll, hiszen Adams szerint Trump arról is beszélt, hogy nem lehet egy helyztet úgy megoldani, ha kihátrálunk belőle.

Zelenszkij is érezte a változást, ennek nyomán pedig igyekezett a legjobban helyezkedni. Találkozókat szervezett Trump csapatával, és Macron francia elnök segítségével elérte, hogy Trumppal együtt Párizsban egyeztessenek.

Ez azonban nem lesz elég az ukrán elnöknek, hiszen Adams szerint figyelembe kell venni, hogy Zelenszkijnek züksége van biztonsági garanciákra, amelyek egyelőre elérhetetlennek tűnnek. Ilyen a Nato-tagság is, amelyet jelenleg mind Amerika, mind pedig Németország ellenez.

Ukrajna ezen azonban próbál változtatni, hiszen a „Győzelmi Terve” részeként Zelenszkij olyan javaslatokat tett, amelyek vonzóbbá tehetik országát az amerikai adminisztráció számára. Ezek közé tartozik ukrán katonák Európában való bevetése és az ukrán természeti erőforrások, például az urán és lítium, közös kiaknázása.

Zelenszkij azonban Adams szerint más gyümölcsöző ajánlatot is tehet később, hiszen egy nem megfelelő tűzszünet akár az ország végét is jelentheti.

A legnagyobb kérdés azonban a szerző szerint, hogy mire eljutunk a békéhez, mekkora szeletet veszít el Ukrajna területéből és addig még hány emberélet veszik oda.

Elolvasom a cikket