A The Journals of Gerontology című folyóiratban megjelent új tanulmányban a Dél-Ausztráliai Egyetem kutatói összehasonlították, hogy a különböző ülő tevékenységek hogyan befolyásolják a kognitív funkciókat. Azt találták, hogy a társas vagy szellemileg stimuláló tevékenységek, mint például az olvasás vagy a kézműveskedés, jótékonyan hatnak a memóriára és a gondolkodási képességekre. Az olyan passzívabb tevékenységek, mint a tévénézés, viszont károsak voltak – írja a health.com.
Bár a tanulmány nem vizsgálta a demencia kimenetelét, önmagában, azt mondta, hogy a kognitív funkció jó mérőszám az Alzheimer-kór lehetséges progressziójának mérésére, amely becslések szerint 6,7 millió amerikait érint.
„Valójában az Alzheimer-kórhoz hasonló demenciák esetében a változások már egy évtizeddel azelőtt elkezdődhetnek az agyban, hogy bármilyen kognitív változás megjelenne” – mondta.
Mellow szerint a korábbi kutatások már korábban is összefüggésbe hoztak bizonyos ülő tevékenységeket, például az olvasást vagy a számítógép-használatot a jobb kognitív funkciókkal.
„Ez azt jelenti, hogy a 24 órás aktivitás és alvásminták optimalizálásához a kognitív funkciók szempontjából talán árnyaltabb megközelítést kell alkalmaznunk, és tanulmányoznunk kell az emberek által folytatott viselkedésformákat, ahelyett, hogy minden ülő vagy aktív viselkedést egyformán kezelnénk” – mondta Mellow.
Csapata éppen ezt tűzte ki célul. Az ACTIVate nevű nagy ausztrál tanulmány adataiból indultak ki, amely 397 demenciamentes, 60–70 év közötti idős felnőttet vizsgált. A résztvevők kérdőíveket töltöttek ki, amelyekben az előző két nap során végzett tevékenységeikről kérdeztek.
Annak megállapítására, hogy a tevékenységek hogyan befolyásolták az agyműködést, a kutatók két teszt eredményeit elemezték: egy papír- és ceruzaszerű szűrőeszközét, amely a kognitív funkciók öt területét értékeli, valamint egy számítógépes kognitív felmérést.
Amikor az emberek többet foglalkoztak társasági életet élni, sportolni vagy „csendes időtöltést” végezni, például olvasni, zenét hallgatni vagy vallásgyakorlatot végezni, a pontszámok emelkedtek. Másrészt a kutatók kapcsolatot találtak az alacsonyabb pontszámok és az olyan viselkedések között, mint a tévénézés vagy a videojátékok.
A tanulmány azonban nem volt mentes néhány korlátozástól. „A kutatás túlnyomórészt önbevalláson alapuló adatokra támaszkodik az ülő magatartással kapcsolatban, ami torzításoknak vagy pontatlanságoknak lehet kitéve” – mondta Hayley Nelson, PhD, neurológus és a The Academy of Cognitive and Behavioral Neuroscience alapítója, aki nem vett részt a tanulmányban, a Healthnek.
Azt is megjegyezte, hogy a tanulmány felépítése miatt nehéz ok-okozati kapcsolatot megállapítani a fizikai aktivitás, az ülőmunka és a kognitív funkciók között.
Mitől hasznosak vagy károsak bizonyos ülő tevékenységek?
A kognitív egészség szempontjából hasznos mozgásszegény magatartásformák között, úgy tűnik, van egy közös pont. „Úgy tűnik, hogy azok a mozgásszegény viselkedési formák, amelyek potenciálisan bevonják az elmét (a passzív feldolgozás helyett), segítenek javítani a kognitív funkciókat” – mondta Ian M. McDonough, PhD, a Binghamton University SUNY pszichológia docense a Healthnek egy e-mailben.
„Az olyan tevékenységek, mint a kézműveskedés, az olvasás, a hangszeren való játék és az imádkozás kognitívan elkötelezettek, és azok az emberek, akik részt vesznek ezekben a tevékenységekben, hasznot húznak a mentális stimulációból, a tudatosságból, és a problémamegoldásból, amelyet igényelnek” – tette hozzá Patricia Boyle, PhD, a Rush Egyetem pszichiátria és viselkedéstudományok professzora és a McKnight Agykutatási Alapítvány kurátora.
„Ezzel szemben – mondta – a passzív ülő tevékenységeket, mint például a tévénézés, kedvezőtlen kognitív eredményekkel hozták összefüggésbe az idősebb felnőtteknél. Ezek a tevékenységek vizuálisan stimulálók, de nem igényelnek nagy szellemi erőfeszítést.”
Ha szeretné csúcsformába hozni a kognitív képességeit, nincs hiány a módszerekből. Az ünnepi időszak (és általában a téli hónapok) viszont kihívások elé állíthatják a szellemi és fizikai izmok megmozgatását.
A szezonban az üzleti élet miatt kevesebb idő maradhat a nyugodt, stimuláló tevékenységekre. Ugyanakkor a hidegebb hőmérséklet megnehezítheti a szokásos edzéseket.
Boyle azt ajánlja, hogy az ünnepeket használja ki a társadalmi kapcsolatok ápolására olyan tevékenységekkel, mint az önkéntes munka egy élelmiszerbankban vagy a közösségi eseményeken való részvétel. Eközben Nelson azt tanácsolja, hogy az edzéseket vigyük be a házba, jógázzunk, pilatesezzünk, vagy végezzünk erőnléti edzéseket otthon vagy az edzőteremben.
Ha pedig az ünnepi ünnepek spirituális elemet is tartalmaznak, akkor ezt is tekintse a kognitív wellness eszköztárának részének. „A mindfulness meditáció vagy az ima segít csökkenteni a stresszt, önvizsgálatot biztosít, és fokozza a mentális tisztaságot” – mondta Nelson.