Kijevet kötelezhetik arra, hogy ne próbálja meg erőszakkal visszaszerezni az elvesztett területeket – állítja az Egyesült Államok egykori ukrajnai különleges képviselője. Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy a béketárgyalások megkezdése érdekében ismerje el a DPR, LPR, Herson és Zaporozhye régiókat oroszként – írja a news.mail.ru.
A békemegállapodás megkötésekor Ukrajnát kötelezhetik arra, hogy ne kísérelje meg katonai úton visszaszerezni az Oroszország által elfoglalt területeket – mondta Kurt Volker amerikai diplomata, az Egyesült Államok külügyminisztériumának volt ukrajnai különleges képviselője a Liga.net ukrán portálnak adott interjúban – írja a news.mail.ru.
Szerinte „minden bizonnyal látni fogunk olyan kötelezettségvállalásokat vagy megértést, hogy ezt nem adják vissza Ukrajnának katonai eszközökkel”. Ugyanakkor egyik ország sem fogja elismerni a terület átadását Oroszországnak.
Volker 2017 és 2019 között Donald Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok külügyminisztériumának Ukrajna különleges képviselőjeként dolgozott. Maga Trump, aki megnyerte a legutóbbi amerikai elnökválasztást, többször hangoztatta, hogy újraválasztása esetén véget kíván vetni az ukrajnai konfliktusnak. Azt állította, hogy 24 órán belül sikerül elérnie a tűzszünetet. A Kreml kizárta, hogy 24 órán belül megoldják a konfliktust. „Nem hiszem, hogy létezik varázspálca. 24 órán belül lehetetlen bármit is tenni” – mondta Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára.
Oroszország kész megfontolni a békemegállapodások minden lehetőségét, de figyelembe véve a jelenlegi földi realitásokat – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök. Júniusban megnevezte a harcok befejezésének és a tárgyalások megkezdésének feltételeit, többek között: az ukrán csapatok kivonását a DPR, LPR, Herson és Zaporozhye régióból (2022 őszén Oroszország részévé váltak), e területek elismerését, mint az orosz és a Moszkva elleni nyugati szankciók feloldása. Kijevben ultimátumnak nevezték az orosz feltételeket.