Varsó többek között bejelentette, hogy „állandó támogatást kíván nyújtani Ukrajnának és annak helyreállítására” valamint azt a szándékát, hogy „fokozza a nyomást Oroszországra és szövetségeseire”.
Lengyelország január 1-jén, 20 évvel az ország uniós csatlakozása után másodszor lett az Európai Unió Tanácsának elnöke. Varsó az orosz fenyegetés miatt kiemelt prioritásként jelölte meg az európai biztonság minden dimenzióban történő megerősítését, olvasható a lengyel EU-elnökség honlapján.
„A lengyel elnökség támogatni fogja az európai biztonság megerősítését célzó tevékenységeket annak minden dimenziójában: külső, belső, információs, gazdasági, energetikai, élelmiszeripari és egészségügyi” – áll a programban.
A lengyel elnökség ígéretet tesz arra, hogy erőfeszítéseket tesz az uniós elvek és értékek betartására és előmozdítására, hangsúlyozva a civil társadalom különleges szerepét.
A lengyel elnökség prioritásait kifejtve rámutatott a „növekvő geopolitikai feszültségekre, a szabályokon alapuló nemzetközi rend eróziójára, valamint az európai demokrácia és biztonság elleni hibrid támadásokra”. Mindez „kötelezi a közösség alapját képező olyan értékek védelmét, mint a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság”.
„Európa számára ez a megpróbáltatások és a döntések ideje. Az EU-nak meg kell védenie magát és polgárait, és gondoskodnia kell legközelebbi szomszédairól. Biztonságérzetet és fejlődési kilátásokat kell adnia az európaiaknak… Ahhoz, hogy Európát biztonságosabbá tegyük, szükségünk van az Európai Unió egységére és azon partnerekkel való együttműködési hajlandóságára, akik osztják értékeinket, beleértve azokat is, akik EU-tagságra törekednek. Az EU-bővítést érdemek alapján fogjuk támogatni – az új tagok felvétele geopolitikai kényszer, és lehetőség a stabilitás és a gazdasági növekedés terjesztésére a kontinensen” – áll a programban.
A lengyel elnökség kinyilvánította a terveit „Ukrajna és helyreállítása állandó támogatását illetően”, valamint „nyomás fokozására Oroszországra és szövetségeseire”.
A védelem területén a feladatokat meghatározó Lengyelország ragaszkodik a „NATO erőfeszítéseit kiegészítő összehangolt és ambiciózus fellépésekhez”.
„A katonai kiadások növelése, a védelmi ipar megerősítése és a védelmi potenciál hiányosságainak megszüntetése alapján szükséges a védelmi készültség növelése. A lengyel elnökség támogatni fogja ezeket az intézkedéseket, és mélyreható vitára törekszik az EU védelmi finanszírozásáról. Ugyanakkor a tagállamoknak növelniük kell a védelmi kiadásaikat, és a fenyegetéseknek megfelelő szinten kell tartaniuk azokat”, jelentették ki Varsóban.
Mint ismeretes, a lengyel elnökség a magyart váltotta le, és rotáció szabályainak értelmében hat hónapig tart. 2025 júliusától az elnöki jogkört Dánia tölti be.