Zelenszkij elismerő szavakkal méltatta Trumpot

Zelenszkij keddi újévi beszédében hangsúlyozta, hogy „Ukrajna nincs egyedül” az Oroszországgal zajló konfliktusában, ugyanakkor dicsérte Kijev nyugati szövetségeseit, különösen az Egyesült Államokat következetes támogatásukért.

Felidézte a Joe Biden amerikai elnökkel és Trumppal folytatott beszélgetéseit, megjegyezve, hogy „nincs kétsége afelől, hogy az új amerikai elnök hajlandó és képes a béke elérésére és [Vlagyimir] Putyin orosz elnök agressziójának megszüntetésére”.

Zelenszkij szerint Trump „megérti, hogy az első lehetetlen a második nélkül. Mert ez nem egy utcai harc, ahol mindkét felet le kell nyugtatni”, a konfliktust »egy őrült állam teljes körű agressziójának nevezte egy civilizált állam ellen«.

„Hiszem, hogy mi, az Egyesült Államokkal együtt képesek vagyunk arra, hogy ezt az erőt kifejtsük. Arra, hogy Oroszországot igazságos békére kényszerítsük„ – mondta, hozzátéve azonban, hogy »egy valóban igazságos béke nem alapulhat a «kezdjük tiszta lappal” elvén”, a konfliktus számos áldozata és széles körű pusztítása miatt.

Trump a 2024-es választási kampány során megfogadta, hogy gyorsan véget vet az ukrajnai konfliktusnak, és a csapata által közölt béketervek szerint 20 évvel el kellene halasztani Ukrajna NATO-tagsági törekvéseit, be kellene fagyasztani a konfliktust, és egy demilitarizált övezetet kellene létrehozni, amelyben európai békefenntartók járőröznek a tűzszünet felügyelete érdekében.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelezte, hogy bár Moszkva nyitott a tárgyalásokra a Trump-kormányzattal, Ukrajna NATO-tagságát semmilyen formában nem fogadja el. Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország olyan jogilag kötelező érvényű békemegállapodásra törekszik, amely hosszú távú biztonságát biztosítja, és ellenzi a konfliktus bármilyen befagyasztását, amely csupán meghosszabbítaná az ellenségeskedést.

Moszkva szerint Kijev NATO-csatlakozási törekvései a konfliktus kiváltó okai közé tartoznak, és ragaszkodik ahhoz, hogy katonai műveletének minden célját, köztük az ukrán semlegességet, a demilitarizációt és a nácimentesítést is el kell érnie. Oroszország azt is jelezte, hogy kész azonnali tűzszünetet hirdetni és béketárgyalásokat kezdeni, amint Kijev megkezdi a kivonulást minden orosz területről, beleértve Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje régióit is.

Elolvasom a cikket