Azidei év – 2025 – egy új generáció kezdetét jelzi. A mostantól 2039-ig született összes gyereket a béta generációnak bélyegzik majd, egy olyan csoportnak, amely a technológiával való észvesztő integráció és hatalmas kulturális változások tanúja lesz.
Ezt állítja Mark McCrindle társadalomkutató és futurista, aki az alfa generáció (a 2010-2024 között születettek társadalmilag tudatos, technológiában jártas generációja) kifejezést alkotta meg.
Ez a fajta generációs elemzés a születési évek alapján osztja fel az embereket kohorszokba, hogy megértse azokat a kulturális, technológiai és társadalmi hatásokat, amelyek az attitűdjeiket és viselkedésüket alakítják. Az egyes kohorszok, amelyek jellemzően körülbelül 15 évet ölelnek fel, a világ és az emberek közös értékeinek jelentős változásait tükrözik.
A következő generáció az ezredfordulósok (1980 és 1994 között született) és a Z generáció (1995 és 2009 között született) gyermekei. Mindkét generációt a technológiával egyre inkább telített világ jellemezte – ez a tendencia pedig tovább fog erősödni.
Míg az alfa generációt az intelligens technológia és a mesterséges intelligencia (AI) térhódítása alakította, addig a béta generáció olyan világban fog élni, ahol az AI és az automatizálás teljesen beépült a mindennapi életbe. Így a digitális és a fizikai világról alkotott elképzeléseik szinte elválaszthatatlanok lesznek.
„Valószínűleg a béta generációs lesz az első olyan generáció, amely a mindennapi élet standard részeként tapasztalja majd meg az autonóm közlekedést, az új egészségügyi technológiákat és a magával ragadó virtuális környezeteket. Az őket formáló éveket a személyre szabottság nagyobb hangsúlyozása jellemzi majd – az AI algoritmusok olyan módon fogják testre szabni a tanulást, a vásárlást és a társadalmi interakciókat, ahogyan azt ma még csak elképzelni tudjuk” – olvasható a McCrindle, a Mark McCrindle által alapított ausztrál tanácsadó cég blogbejegyzésében.
Másrészt a béta generáció életét az internet egyes aspektusaival szembeni növekvő szkepticizmus is befolyásolni fogja. Ők lesznek az egyik első olyan generáció, amelyet „digitális bennszülött” szülők nevelnek, akik a közösségi médián nőttek fel, de már élesen tudatában vannak annak az agyunkra gyakorolt negatív hatásainak, és azon túl is.
„A Z generációs szülők nagyobb valószínűséggel értenek egyet azzal, hogy gyermekük képernyőidő-korlátozása kiemelt fontosságú számukra (36 százalék a Z generációs szülők aránya, szemben az idősebb, ezredfordulós szülők 30 százalékával). A szülők technológiailag legjobban képzett generációjaként a Z generáció látja a technológia és a képernyőidő előnyeit, de ugyanígy látja a hátrányait is, és visszaszorítja a technológiát, valamint azt az életkort, amikor a gyermekeik hozzáférnek és foglalkoznak vele” – tette hozzá a McCrindle-poszt.
2035-re a béta generáció a világ népességének 16 százalékát teszi majd ki, és sokan közülük várhatóan a 22. században is élnek majd.
Az ő világuk jelentősen eltér majd a korábbi generációktól, amelyet olyan sürgető társadalmi kihívások alakítanak, mint az éghajlatváltozás és a globális demográfiai változások. Az ő hozzáállásukat ezekhez a kérdésekhez valószínűleg az ezredfordulós és Z generációs szüleik értékei fogják alakítani, akik (általában véve) olyan eszméket képviselnek, mint a sokszínűség és az egyenlőség.