A tea főzése során a közönséges teafilterek akár több milliárd mikroműanyag-részecskét is kibocsátanak – derült ki egy részletes tanulmányból. A bélsejtek felszívják ezeket, sőt, a sejtmagba is beengedik őket.
A spanyol kutatócsoport számos fejlett analitikai technikát alkalmazott a boltokban kapható különböző típusú teafilterekből felszabaduló mikro- és nanoplasztikumok pontos jellemzésére.
Mint a szakértők figyelmeztetnek, a felszabaduló részecskék mennyisége óriási. A polipropilénből milliliterenként 1,2 milliárd részecske szabadult fel a teafőzés során.
A cellulóz jóval kisebb, de még mindig sok, 135 millió részecske milliliterenként, a nejlon pedig alig több mint nyolcmillió.
„Ezeket a szennyező anyagokat innovatív módon, fejlett technikák segítségével tudtuk jellemezni. Ez nagyon fontos eszköz az ilyen anyagok emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásainak kutatásában” – mondja a tanulmány szerzője, Alba Garcia.
Hogyan kerülnek a mikroműanyagok a szervezetbe?
A tudósok néhány nyugtalanító megfigyelést is tettek. A műanyagrészecskéket speciálisan színezték, és különböző típusú emberi bélsejteknek tették ki őket.
Mint a kísérletekből kiderült, a nyálkát termelő bélsejtek vették fel a legnagyobb mértékben a mikro- és nanoplasztikákat. Sőt, ezek a részecskék még a sejtmagba is behatoltak, amely a genetikai anyagot tartalmazza. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a bélnyálkahártya kulcsszerepet játszik e részecskék felvételében, és hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra van szükség a krónikus expozíció hatásainak vizsgálatára.