Az ügynökség szerint senki sem sérült meg, és az űrszemét nem jelent közvetlen veszélyt.
Alois Were őrnagy, a Kenya Space Agency egyik tisztje a Citizen TV kenyai hírcsatornának elmondta, hogy a gyűrűszerű tárgy „valószínűleg egy rakéta leválasztó szakaszából származik”.
Az azonban nem világos, hogy a gyűrű kinek a rakétájához tartozhat. A tisztviselők elmondták, hogy további elemzés céljából darabokat gyűjtöttek össze a becsapódás helyszínéről, hogy meghatározzák az eredetét.
Were azt mondta, hogy amint meghatározzák a tulajdonost, az űrügynökség a „nemzetközi jog szerinti meglévő jogi mechanizmusokat” fogja használni, hogy felelősségre vonja a személyt vagy szervezetet.
Az űrszemetet általában úgy tervezik, hogy vagy elégjen a Föld légkörében, mielőtt földet érne, vagy pedig lakatlan területeken, például az óceánban landoljon. Ez azonban nem mindig történik meg.
Például 2024 májusában a SpaceX egy autóháztető méretű űrszemétdarabja az észak-karolinai Asheville mellett egy hegyi üdülőhelyen lévő ösvényen zuhant le. Ha aznap egy ösvényen túrázó emberre esett volna rá, biztosan megölte volna, mondta a Business Insidernek júliusban Jonathan McDowell, a Harvard és a Smithsonian Center for Astrophysics asztrofizikusa és az űrszemét vezető szakértője.
Eddig még senki sem halt meg égből lezúduló űrszemét miatt.
A legközelebbi eset talán márciusban történt, amikor a Nemzetközi Űrállomásról egy üdítős doboznál alig kisebb, kétkilós törmelékdarab zuhant le, és egy floridai család tetőszerkezetén keresztül csapódott be. A család beperelte a NASA-t az eset miatt.
Amióta az emberek az 1950-es évek végén elkezdtek tárgyakat kilőni az űrbe, fennáll a veszélye annak, hogy néhány darab váratlan helyen visszaesik a Földre. Ahogy azonban az emberek egyre több tárgyat indítanak az űrbe, ez a kockázat egyre nő.
2008 és 2017 között a globális űrszervezetek évente átlagosan 82 orbitális rakétát indítottak. Ez a szám 2018 és 2022 között évente átlagosan mintegy 130 indításra ugrott meg az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága szerint. A 2024-es évben mintegy 250 indítás történt – ez új rekordot jelent.
Ez kockázatot jelent a Földön, és tovább növeli az űrben régóta fennálló problémát: az űrzűrzavart és az ütközéseket. Az űrben rengeteg szemét van, a halott műholdaktól kezdve az űrhajósok kesztyűin át a szőlőszemnél nem nagyobb apró darabokig.
Ezek a milliónyi törmelékdarabok gyorsabban száguldanak bolygónk körül, mint egy golyó. A helyzet olyannyira elfajult, hogy azoldalon naponta mintegy 1000 figyelmeztetést adnak ki a műholdak üzemeltetőinek a lehetséges ütközésekről – mondta Thomas Berger fizikusaz Amerikai Geofizikai Unió éves decemberi ülésén tartott sajtótájékoztatón.
Berger szerint egy nagyobb ütközés „további ütközések megállíthatatlan láncreakcióját generálhatja, ami végül egy teljesen feltöltött űrkörnyezetet eredményezhet”.
Ha ez bekövetkezik, az űr használhatatlanná válhat.