A pulzusszám a szívdobbanások gyakoriságát és a percenkénti szívverések számát mutatja. A pulzusszám az ember életkorától, nemétől és egyéni jellemzőitől függően változhat.
A pulzusszám megemelkedhet sportolás, kocogás, sőt aktív gyaloglás után is. Akkor is megemelkedik, ha szorong, aggódik vagy fél valamitől. A pulzusszámot a hormonok, bizonyos ételek vagy gyógyszerek is befolyásolják, valamint a testhőmérséklet, a testhelyzet (álló vagy fekvő testhelyzet), a dohányzás, a fittségi szint és a testsúly.
Ez a táblázat a különböző életkorúaknak szánt pulzusszám célzónáit mutatja:
– 20-30 éves korig – 50-90 ütés/perc;
– 20-40 év – 60-90 ütés/perc;
– 40-50 év – 60-80 ütés/perc;
– 50-60 év – 65-85 ütés/perc;
– 60 év és idősebbek – 70-90 ütés/perc.
Ha a pulzus gyakran 60 ütés/perc alatt van – ezt nevezzük bradycardiának.
Mi a szívfrekvencia normája a fizikai aktivitás során?
Amikor sportol, a pulzusszám természetes módon megemelkedik. A pulzusszám mérsékelt emelkedése teljesen természetes, mivel a szervezetnek több oxigénre és energiára van szüksége, ami azt jelenti, hogy a szívnek aktívabban kell pumpálnia a vért. Fontos azonban, hogy a szívet kimért és rendszeres módon terheljük.
Idővel, ha valaki folyamatosan edz, a pulzusszám normalizálódik. Vagyis a szív ritkábban fog összehúzódni, ugyanakkor a munkája hatékonyabb lesz. Az edzés során képes lesz nyugodtan pumpálni a vért, biztosítva a szervezet oxigénszükségletét és a szükséges tápanyagokat.
Hogyan lehet normalizálni a pulzusszámot?
Kerülje a stresszt. A stressz hozzájárul a pulzusszám és a vérnyomás emelkedéséhez. A megnyugváshoz gyakoroljon mély légzést, jógát és meditációt.
A dohányzás a pulzusszám emelkedéséhez vezet. Ha leszokik erről a függőségről, az segít normalizálni a pulzusszámát.
Szabaduljon meg a felesleges kilóktól. Minél nagyobb a testsúly, annál nagyobb erőfeszítéseket kell tennie a szívnek, hogy oxigénnel és tápanyagokkal lássa el a test minden részét.