Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ünnepelte a lépést, „történelmi eseménynek” nevezve azt, amely „pénzügyi veszteségeket” okoz Oroszországnak. Arról nem nyilatkozott, hogy a döntés milyen hatással lehet az ukrán gazdaságra.
A Reuters szerint Ukrajna lényegében megnégyszerezte a hazai gázszállítási árát. Az új tarifa 2025. január 1-jei hatállyal 1000 köbméterenként 502 hrivnya (kb. 4700 forint), szemben a korábbi 124 hrivnyával (1160 forint). Ez a változás évente több mint 1,6 milliárd hrivnyába (kb 15 milliárd forint) kerülhet az ukrán iparnak – közölte a hírügynökség egy másik, a héten közzétett jelentésében.
Ukrajna tranzithálózata Moldávia, Románia, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia vezetékrendszeréhez kapcsolódik, amely aztán Ausztriába és Olaszországba is eljut. Az EU Bizottsága igyekezett alábecsülni a gázüzlet megszűnésének hatását, mondván, hogy az unió „gázinfrastruktúrája elég rugalmas ahhoz, hogy nem orosz eredetű gázt szállítson”.
„Ezt 2022 óta jelentős új LNG (cseppfolyósított földgáz) importkapacitásokkal erősítették meg” – mondta újságíróknak a bizottság szóvivője.
A hír, hogy Ukrajna megszünteti az orosz gáztranzitot, várhatóan az LNG árának emelkedését váltja ki Ázsiában – jelentette csütörtökön a Bloomberg, hozzátéve, hogy az európai fogyasztóknak még mindig a gáz mintegy 5 százalékát kell pótolniuk. A tranzit leállítása miatt az EU-ban máris 50 euróra emelkedtek az árak megawattóránként, több mint egy éve először.
Kijev lépése bírálatokat váltott ki Pozsonyból. Robert Fico szlovák miniszterelnök aggodalmát fejezte ki az országára gyakorolt hatás miatt, és az „önző nemzeti érdekek” és „értelmetlen geopolitikai célok” dominanciáját kifogásolta az EU-ban.
Document