Dömök Ágnes
2025. január 4. szombat. 5:30
Pontos képet ad a szívüregek és a szívbillentyűk aktuális állapotáról, az esetleges szívbetegségekről. A vizsgálat egészséges és beteg pácienseknél is alkalmazható, fájdalommentes, nem igényel előkészületet, veszélytelen, ezért korlátlan számban megismételhető.
A szívultrahang használati területe
Az ultrahangkészülék magas frekvenciájú, emberi fül számára nem hallható hanghullámokat bocsát ki, amelyek eljutnak a szívig. Az innen visszaverődő hullámokat érzékeli a vizsgálófej, amiből a számítógép képet készít, és megjeleníti a monitoron.
A szívultrahang során láthatóvá válik a szív szerkezeti felépítése és működése, így vizsgálhatóvá válik többek között:
- a szív mérete és alaki jellemzői,
- a főütőér (aorta) esetleges elváltozásai,
- a szívüregek és szívbillentyűk működése,
- a vér áramlása,
- a szívburokban lévő folyadék,
- a szívben lévő tumor, vérrög vagy egyéb elváltozás,
- a szívizomfal állapota (megfelelő-e a rugalmassága),
- a szív pumpálási ereje.
Mikor forduljon orvoshoz?
A szív- és érrendszeri megbetegedések a leggyakoribb halálozási okok közé sorolhatók, ezért az alábbi panaszok esetén sürgősen forduljon kardiológushoz:
- a szokásosnál erősebb, heves szívdobogásérzés,
- légszomj,
- lábdagadás,
- mellkasi fájdalom, szívtáji nyomás,
- bizonytalan eredetű mellkasi panaszok,
- szédülés, gyengeség, eszméletvesztés,
- magas vagy alacsony vérnyomás.
Megelőző jelleggel, kardiológus szakorvos javaslata szerint javasolt lehet szívultrahangot végezni az alábbi, kiemelt kockázati csoportba tartozóknak:
- koronavírus-fertőzés után,
- mozgásszegény életmód,
- tartós stresszhelyzet,
- túlsúly,
- dohányzás,
- magas vérnyomás,
- cukorbetegség,
- a családban már előfordult szívinfarktus vagy hirtelen szívhalál,
- emelkedett vérzsírszint,
- aktív sporttevékenység.
A szívultrahang fajtái
A szív ultrahangvizsgálatának több módszere használatos, attól függően, hogy milyen információra van szükség a diagnosztizálás során:
- hagyományos szívultrahang: a vizsgálatot mellkasfalon keresztül végzik (néha előfordulhat, hogy a tüdő vagy a bordák kitakarják a képet, ilyenkor a vénákba kontrasztanyagot injekcióznak);
- nyelőcsöves szívultrahang: részletesebb kép készítésére alkalmas, a torok érzéstelenítése után egy hajlékony csövet (benne az ultrahangfejjel) eresztenek le a nyelőcsövön;
- Doppler-szívultrahang: hagyományos és nyelőcsöves ultrahang esetében is alkalmazhatják a szívben átfolyó vér és a szívben lévő verőerek problémáinak vizsgálatára (a vér áramlási sebességét színárnyalatok különböztetik meg);
- stressz-szívultrahang: egyes szívbetegségek (pl. koszorúér-betegségek) tünetei csak fizikai aktivitás során jelentkeznek, ezért az ultrahangvizsgálatot futópad (vagy szobakerékpár) használata előtt, közben és után is elvégzik. Ha valaki nem képes futni vagy biciklizni, gyógyszerrel váltják ki a fokozott szívdobogást.
A szívultrahang-vizsgálat menete
Hagyományos szívultrahang-vizsgálat esetén szabaddá kell tennie a mellkast, majd hanyatt kell feküdni a vizsgálóasztalon. Az orvos egy zselés anyaggal bekeni a vizsgálófejet, majd azt a mellkas bőrére helyezi, és előre-hátra mozgatja. Az orvos megkérheti a beteget, hogy feküdjön az oldalára, így más szögből is megvizsgálhatja a szívét.
Nyelőcsöves szívultrahang-vizsgálat előtt 4 órával már nem lehet enni. Vénán keresztül bódítószert kap a beteg, a torkát pedig helyileg érzéstelenítik. A felsőruházatot le kell venni és a bal oldalára feküdni a vizsgálóasztalon. A vizsgálat során a betegnek egy csövet kell lenyelnie, ez tartalmazza a vizsgálófejet. A vizsgálat egy kicsit kellemetlen, 15-30 percig tart. A vizsgálat után két órával ehet, ihat, kocsit azonban csak fél nap múlva vezethet.
A szívultrahang-vizsgálat szövődményei
A hagyományos szívultrahangnak nincsenek kockázatai, teljesen biztonságos. A nyelőcsöves ultrahangvizsgálat esetén a torok rövid ideig fájhat, illetve ritkán előfordulhat, hogy a vizsgálócső kis sebet ejt a torok belső részén. Stressz-szívultrahang során – a mozgás vagy a gyógyszer miatt – felléphet rendszertelen szívdobogás.
Ha a szívultrahang vizsgálati eredménye jó, a páciens azonnal visszatérhet a megszokott életvitelhez. Ha az eredmény nem kielégítő, további vizsgálatokra és kezelésekre lehet szükség.
Szívultrahang-vizsgálat magzati korban
A magzati szívultrahang-vizsgálat célja a veleszületett szívhibák kiszűrése a méhen belül. A vizsgálatot a hasfalon keresztül, speciálisan erre kifejlesztett ultrahangvizsgáló fejjel végzik: több metszési síkból 3D-ben rekonstruálják a szívet, így az összetett szívhibák döntő hányada felismerhető.
A vizsgálat különösen ajánlott az alábbi esetekben:
- szívhiba vagy ritmuszavar gyanúja,
- túl sok vagy túl kevés magzatvíz,
- a szívburokban, mellüregben folyadék található,
- vastag nyaki redő, egyéb szervfejlődési rendellenesség,
- a családban (szülőknél, előző gyermeknél) előfordult veleszületett szívprobléma,
- anyai cukorbetegség, kötőszöveti vagy autoimmun betegség,
- az anya a magzatra ártalmas gyógyszereket szedett (pl. epilepszia miatt),
- az anya vírusfertőzésen esett át,
- ikerterhesség,
- mesterséges megtermékenyítés,
- kromoszóma-rendellenesség gyanúja,
- 37 év feletti anyai életkor.
A kötelező magzati szűrvizsgálatokon túli, célzott vizsgálatok elvégzéséről minden esetben az orvos dönt a fentiek alapján.