2025-re várhatóak azok a következmények, amelyek például az orosz–ukrán háború miatt és az úgy bevezetett szankciók miatt elérik Európát, amelyek egy másfajta környezetet fognak létrehozni – mondta a Magyar Hírlap stúdiójában Somkuti Bálint. A szakember hozzátette, a zöldek gyakorlatilag a legtöbb államban és az Európai Unióban is elég komolyan visszaszorultak, mert kiderült, hogy ez a fajta, ideológiailag motivált zöldítés, ez nem működik, mert egész egyszerűen gazdaságilag megvalósíthatatlan és fenntarthatatlan.
Megjegyezte, Emmanuel Macron megdöbbentően jó politikusnak bizonyult, viszont mintha nála is feltűnnének azok a jelek, amelyek a globalistákat egyre többször sújtják, hogy elvesztette a realitásérzékét. Emlékeztetett, nagy fokú megosztottság van a francia társadalomban, amely előbb-utóbb éreztetni fogja a hatását. És a gazdasági nehézségek, amelyek Franciaországra is várnak a jövőben, akár ’25-ről, akár ’26-ról beszélünk, azoknak is mind-mind romboló hatásuk lesz a politikai stabilitásra, tehát akármerre nézünk Európában, a ’24-es év elhozta annak a válságnak az elejét, amely ’25-ben fog kiteljesedni – jegyezte meg.
A német belpolitikai helyzetről kifejtette, a december közepén megbukott Scholz-kormány lényegében már korábban is mutatta a válság jeleit, de igazából a szabad demokraták kilépése és a 2025-ös költségvetéssel kapcsolatos vitáik jelezték azt, hogy ebből már nagyon nehéz lesz visszajönni. Az alapvető gond az, hogy nem ismerhetik el, hogy a migrációs politika megbukott, nem ismerhetik el, hogy az Oroszországgal kapcsolatos politikájuk megbukott, nem ismerhetik el, hogy az egész európai gondolkodás nagyon komoly krízisben van, mert tény az, hogy Oroszország katonai veszélyt is jelent Európára. De az is tény, hogy az Egyesült Államok vezette NATO ettől képes megóvni a kontinenst. Viszont azok, akik egy európai haderőről, európai stratégiai autonómiáról álmodnak, azok pont az alapjait nem veszik figyelembe annak, amelyet ez jelentene. Ez azt jelentené, hogy a társadalmat, a gazdaságot és magukat a fegyveres erőket is fel kell készíteni arra, hogy békeállapotból egy fenyegető háborús állapotba menjenek át.
Somkuti Bálint megjegyezte, a 2024-es év legnagyobb eseménye az amerikai elnökválasztás volt. Gyakorlatilag a Trump, Biden, majd később Harris kampánynak a tétje nem kisebb volt, mint a nyugati világ sorsa. Ezt túlzás nélkül ki lehet jelenteni. Hogyha Biden vagy Harris kerekedik felül, akkor záros határidőn belül eláshattuk volna a nyugati civilizációt, és valami teljesen újra kellett volna felkészülni. Azért az látszik, hogy az Egyesült Államokban még van annyi harci szellem, hogy ezzel szembeszálljon, és az a jelentős mértékű Trump-győzelem, amely egyrészt a szavazatok számában, a kongresszusban, illetve egyéb szempontból is megnyilvánult, azt mutatja, hogy az amerikai társadalom jelentős része nem akarja azt a víziót, amelyet az egyébként inkább Obama 2.0-nak nevezhető Biden-kormányzat akart – húzta alá.
A szakértő beszélt arról is, hogy Orbán Viktor nagyon jó kapcsolatot épített ki Donald Trumppal, talán sosem volt ilyen jó az amerikai–magyar viszony. Ez egyébként abból a szempontból is logikus lépés, hogy a két vezetőnek a politikai felfogásában, illetve szándékaiban is sok hasonlóság van.
Az orosz–ukrán háború mindenre hatással volt. Megjegyezte, ilyen hosszúságban, ilyen erőforrásokkal, ilyen költséggel háborút nem nagyon viseltek 1945 óta. Ebből a szempontból ez a háború korszakhatár. Az a korszak, amelyik a hidegháború után indult el, az egyértelműen véget ért, és a hidegháború is lezárult ezzel mindenképpen. Tehát egy új korszakba léptünk, amelyben megváltoznak a gazdasági és a politikai együttműködésnek a feltételei.
Somkuti Bálint szerint 2025 a nagy változások éve lesz. Az Európai Uniót mindenképpen olyan válság fogja sújtani, amely az olcsó energiahordozók eltűnéséből származik. Tehát lehet energiahordozókat az orosz vezetékes földgáz és kőolaj nélkül is beszerezni, csak sokkal magasabb áron. Ez a válság meg fog jelenni Németországban, Franciaországban és az Európai Unió többi államában is. Ezzel párhuzamosan várható, hogy idén véget ér az orosz–ukrán háború, amelyről még nem tudhatjuk, hogy pontosan mikor és milyen vége lesz – zárta gondolatait a szakértő.
Objektum doboz