Hogyan védi a napszemüveg a szem egészségét?

Hogyan károsíthatja a szemét a nap?

A nap által okozott károkat a nap ultraibolya sugarai okozzák. Ez az UV-fény az emberek számára nem látható, de nagy részét teszi ki annak az energiának, amelyet a Föld naponta kap a Naptól. Míg bőrünk érzékenyebb az UV-fényre, mint a szemünk, szemhéjunk nagyon érzékeny a napfényre.

A szem napsütéses károsodása a következőket tartalmazza:

  • A szemhéjon kialakuló bazális vagy laphámrák , amelyet a szemhéjakon lévő túlzott napsugárzás okoz. Ezek gyakori bőrrákok, amelyek ritkán halálosak, de agresszívek lehetnek.
  • A pterygiumot vagy „szörfös szemet” a túl sok UV-fény okozza. A szörfös szeme egy felhős, ék alakú dudor, amely jellemzően a szaruhártyán (a szem külső rétegén) képződik, és a saroktól a szem közepén lévő pupilla felé nyúlik. Általában ezek a növekedések kicsik maradnak, de néha kitágulnak, befolyásolva a látást és kellemetlen érzést okozva.
  • Fotokeratitis (napégett szem). Ez az állapot pontosan az, aminek hangzik – a napsugárzás szó szerint megégeti a szaruhártyát és a kötőhártyát (a szemhéjak belsejét), ami a szem érzékenységét és fájdalmát, vörösséget, könnyezést, homályos látást és duzzanatot okoz.

Hogyan segít a napszemüveg az UV-sugárzás elleni védelemben?

A napszemüvegek által nyújtott UV-védelem típusa a lencse anyagától függ. A polikarbonát lencsék beépített UV-védelemmel rendelkeznek, de egyes üveg- és műanyag lencséknek speciális bevonatra van szükségük ahhoz, hogy blokkolják az UV-sugarakat. Ez a bevonat hasonlóan működik, mint a napvédő krém a bőrön: egy átlátszó réteget képez, amely átengedi a fényt, de a napfényből és a napfényt visszaverő felületekről érkező UV-sugarak egészét vagy nagy részét blokkolja. Az UV-védelemmel ellátott napszemüvegeket általában a lencse anyagától függetlenül így jelölik.

Mikor kell napszemüveget viselni?

Mivel az UV-sugarak egy része egész évben jelen van, ajánlott minél többször napszemüveget viselni. Az UV-fény még egy felhős napon is jelen van, és számos felületről – például betonról, hóról, homokról és vízről – visszaverődik. Téli időjárási körülmények között előfordulhat, hogy az UV-fény visszaverődik a hóról. Ezt az állapotot általában „hóvakság” néven ismerik.

A szem és a környező szövetek UV-károsodásának minimalizálásához kulcsfontosságú, hogy már fiatal korban a lehető leggyakrabban viseljen napszemüveget.

Elolvasom a cikket