Minden, amit az esemény utáni tablettáról tudni kell

Esemény utáni tabletta

Fontos tudni, hogy a tabletta rendszeres fogamzásgátlásra nem alkalmas, és nem a terhesség megszakítása, hanem a megelőzése révén hatásos. Ez azt jelenti, hogy a sürgősségi fogamzásgátló módszer – megfelelő időben alkalmazva – jelentősen csökkenti a teherbeesés lehetőségét, de már létrejött terhesség esetébe nem eredményez terhességmegszakítást!

Bár az esemény utáni tabletták a közösülést követő 72 órán belül hatásosak, azonban minél rövidebb idő telik el a nemi érintkezés és a tabletta bevétele között, annál hatékonyabbak. Létezik 120 órás tabletta is, azonban a napok elteltével számolni kell az eredményesség csökkenésével.

Az esemény utáni tabletta hatása

Az esemény utáni tabletták hatása a peteérés gátlásán, illetve késleltetésén alapul. Amennyiben a hímivarsejt már megtermékenyítette a petesejtet, a sürgősségi fogamzásgátló tabletta hatástalan. A sürgősségi fogamzásgátló tabletták a már létrejött terhesség esetében nem okoznak vetélést.

Egyszerre csak egyetlen dózist – kiszereléstől függően egy vagy két tablettát – kell bevenni, függetlenül attól, hogy előzőleg hány védekezés nélküli együttlét történt. Több védekezés nélküli szexuális együttlét esetében viszont a sürgősségi fogamzásgátló tabletta hatása csökkenhet, amennyiben a legkorábbi együttlét már több mint 4-5 nappal korábban megtörtént.

Az esemény utáni tabletta bevételét követően a legtöbb nő ciklusa a szokott időben jelentkezik, néhány esetben azonban néhány nappal korábban vagy később léphet fel a vérzés.

Ha hányt vagy hasmenése volt a tabletta bevételét követő órákban, akkor a felszívódás hiányossága miatt a tabletta hatásossága csökkenhet.

Az esemény utáni tabletta javallatai

Bizonyos helyzetekben nehéz meghatározni a teherbeesés kockázatát, ezért annak a nőnek, aki nem kíván teherbe esni, célszerű megfontolnia az esemény utáni tabletta használatát minden olyan szexuális aktus után, amikor nem állt rendelkezésre megbízható fogamzásgátló védelem.

Ilyen helyzet, ha a nő a menstruációs ciklusában a javasolt időpontnál később kezdte a fogamzásgátló tabletta használatát, vagy nem az előírásnak megfelelően használta azt. Előfordulhat, hogy hasmenés, hányás vagy valamilyen egyéb gyógyszer (bizonyos antibiotikumok, pl. penicillin) szedése csökkenti a fogamzásgátló hatását.

Méhen belüli fogamzásgátló eszköz használata esetén akkor lehet szükség esemény utáni tabletta bevételére, ha az eszköz elmozdult a helyéről, vagy az eszköz által biztosított fogamzásgátló hatás már a szexuális aktus előtt megszűnt. Pesszárium használata esetén az eszköz elmozdulása, vagy a szexuális aktust megelőzően vagy közben történt elmozdítása, illetve eltávolítása teszi szükségessé a sürgősségi fogamzásgátlást.

Gumióvszer (kondom) használata esetén akkor válik szükségessé a sürgősségi fogamzásgátlás, ha az óvszer elszakadt, elcsúszott a helyéről vagy nem helyesen használták.

Nem kölcsönös beleegyezésen alapuló szexuális aktus – például erőszakos közösülés – esetén is szükséges a sürgősségi fogamzásgátlás, ha a nőt nem védte hatásos fogamzásgátló módszer a teherbeeséstől.

Mikor forduljon orvoshoz?

Fontos! Az esemény utáni tabletta kizárólag orvosi vényre kapható! Amennyiben nem tervez gyermekvállalást vagy a fenti esetek bármelyikének előfordulása esetén a lehető leghamarabb forduljon nőgyógyász szakorvoshoz vagy a háziorvosához, és kérje az esemény utáni tabletta felírását!

Kezelőorvosa akár telefonos konzultációt követően, személyes megjelenést nem igénylő módon is felírhatja a receptet.

Sürgősségi fogamzásgátló tabletta használata után javasolt áttérnie vagy visszatérnie egy megbízható, folyamatos fogamzásgátló módszer használatára, amelyre vonatkozóan nőgyógyászától kaphat útmutatást.

Ha az esemény utáni tabletta használatát követően a menstruáció több mint hét napot késik, illetve szokatlanul kis mennyiségű vagy rövid ideig tartó, mielőbb keresse fel nőgyógyászát a terhesség lehetőségének kizárására.

Ha több nappal a tabletta használata után hasi fájdalmak kíséretében rendkívüli vérzést észlel, az a méhen kívüli terhesség jele lehet, ezért azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

Az esemény utáni tabletta lehetséges mellékhatásai

Mint minden gyógyszernek, így az esemény utáni tablettának is lehetnek mellékhatásai. Előfordulhat hányinger és hányás, a tabletta beszedését követő menstruáció fájdalmas lehet, kismedencei és emlőfájdalom is kísérheti. Felléphet fejfájás, szédülés, hangulatingadozás, fáradtság, izomfájdalom is.

Elolvasom a cikket