Jerry Cowhig, a bristoli kétgyermekes családapa 68 éves korában, egy évig tartó gyötrelmes mellkasi és hasi fájdalmak után kapta meg a myeloma diagnózist.
Összefogott a Myeloma UK vérrákellenes jótékonysági szervezettel, hogy felhívja a figyelmet a késedelmes diagnózis veszélyeire, miután a fel nem fedezett daganat „felemésztette” a gerincét.
Azt mondta: „Minden háziorvosnak tudnia kellene a myelomáról, és ezt a témát az első helyen kellene tartania. Nem kellene egy évet várni arra, hogy kiderüljön, mi ez.”
Cowhig 2013-ban kezdett megmagyarázhatatlan fájdalmat tapasztalni a mellkasában és a hasában.
Többször felkereste háziorvosát, és még gasztroenterológushoz is beutalták, de senki sem tudott az egyre aggasztóbbá váló tüneteinek a végére járni.
„Egy alkalommal Londonban voltam egy megbeszélésen, és annyira össze voltam törve a fájdalomtól, hogy nem tudtam részt venni rajta. Alig tudtam hazajutni” – mondta.
Egy évbe telt, mire a vizsgálatok kimutatták, hogy egy plazmacitóma nevű daganat nyomja a gerincét, és a csigolyái összeomlanak.
„Az egyik csigolyát teljesen felemésztette – magyarázta. – Egész életemben tudományos publikációval foglalkoztam, és számtalan cikket írtam az orvostudományról és így tovább, de semmit sem tudtam a myelomáról vagy arról, hogy mi ez.”
Nem sokkal a diagnózis felállítása után Cowhig kórházba került tüdőembóliával, amelyet a rákgyógyszere okozott, és övsömör is kialakult nála.
Később felépült, de egy évtizeddel később még mindig küzd a kórházi kezelés hosszú távú hatásaival, különösen a légzésére és a mozgékonyságára nézve.
„Mindenki azt mondja a háziorvosoknak, hogy jobban kellene figyelniük x, y, z kérdésekre, de nem várhatjuk el tőlük, hogy minden betegség specialistái legyenek – folytatta Cowhig. – Nem azt mondom, hogy minden háziorvosnak minden pácienst meg kellene vizsgálnia myeloma szempontjából, ez teljesen irreális, de csak azt, hogy a fejükben legyen, mint lehetőség. A diagnózis keresése egy évet vett el az életemből, és más problémákkal is sújtott. Annyi felesleges fájdalmon és szenvedésen mentem keresztül, mielőtt valaki kiderítette volna, hogy mi ez a betegség.”
Mi a myeloma?
A myeloma egy gyógyíthatatlan vérrák, amely a csontvelőben alakul ki, és jelenleg több mint 24 ezer embert érint az Egyesült Királyságban.
Ez egy relapszáló-remittáló rák, ami azt jelenti, hogy bár sok betegnél a kezelést követően a betegség időszakosan elmúlik, a betegség elkerülhetetlenül visszatér.
Annak ellenére, hogy a myeloma a harmadik leggyakoribb vérrákfajta, különösen nehéz felismerni, mivel a tünetek – beleértve a fájdalmat, a könnyen törő csontokat, a fáradtságot és a visszatérő fertőzéseket – gyakran az általános öregedéssel vagy más kisebb betegségekkel függnek össze.
A betegség leginkább a 65 éves és idősebb embereket érinti, de már 20 éves korban is diagnosztizálták.
Bár gyógyíthatatlan, a myeloma az esetek többségében kezelhető.
Janis McCulloch, a Myeloma UK kampányfőnöke szerint azonban „minden nap számít”, amíg a diagnózisra várunk.
„Az egyik legnagyobb akadály továbbra is a tünetek gyors felismerése, még mielőtt túl sok kárt okoznának – tette hozzá. – A myelomás emberek nem várhatnak. Szükségünk van az Ön segítségére, hogy terjesszük a myeloma hírét, és hogy a betegséget hamarabb észrevegyük.”