A nyilatkozatra akkor került sor, amikor az orosz erők gyorsan nyomulnak előre a Donbaszban, és arra törekednek, hogy elvágják a kulcsfontosságú ukrán logisztikai központot, Pokrovszk városát.
Blinken szerint nem valószínű, hogy Kijev egyhamar meg tudja fordítani a harcok menetét és meg tudja változtatni a helyzetet a terepen.
„Az, hogy jelenleg hol húzódik a vonal a térképen, nem hiszem, hogy alapvetően sokat fog változni” – jelentette ki. Mindazonáltal Ukrajna igénye az elvesztett területekre mindig, mindig ott lesz – hangsúlyozta.
A kérdés pedig az, hogy mások támogatásával megtalálják-e a módját annak, hogy visszaszerezzék az elveszített területeket.
A tartós tűzszünethez Ukrajnának javítania kellene az elrettentő erején, esetleg nemzetközi biztonsági garanciákat kapva vagy úgy, hogy „utat kap a NATO-tagsághoz” – mondta Blinken.
Az Egyesült Államok nem látott lehetőséget arra, hogy diplomáciai úton olyan módon lépjen kapcsolatba Oroszországgal, „ami igazságos és tartós feltételekkel vethetne véget a háborúnak”– állította.
Ukrajna és Oroszország 2022 elején béketárgyalásokat folytatott Isztambulban. Már majdnem megszületett egy előzetes megállapodás, amikor a hírek szerint Boris Johnson akkori brit miniszterelnök megakadályozta a tárgyalásokat és arra késztette Kijevet, hogy visszalépjen a tárgyalásoktól, és nyugati segítséggel próbálja meg legyőzni Oroszországot a csatatéren.
Moszkva továbbra is hajlandó megfontolni az ukrajnai konfliktus hosszú távú békés megoldását, feltéve, hogy az az Isztambulban már elfogadott pontokon és az új „helyszíni realitásokon” alapul – hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hónapban.