Kína legyőzte Elon Muskot

Ezeket az adatokat azonban továbbítani kell a Földre, és itt a sávszélesség egyre nagyobb problémát jelent. Ezért nem meglepő, hogy a világ különböző részein új kommunikációs és adatátviteli rendszereken dolgoznak az űrből a Földre történő adatátvitelhez. Amint arról a média beszámolt, Kína nemrégiben rekord adatátviteli sebességet ért el, amely felülmúlja a SpaceX által épített Starlink konstelláció műholdjainak sebességét.

A teljesítmény mögött a kínai Chang Guang Satellite Technology cég áll, amely a Jilin–1 műholdkonstellációt építi. Ez a konstelláció jelenleg a világ legnagyobb kereskedelmi távérzékelő műholdhálózata. A legfrissebb információk szerint a vállalatnak sikerült 100 gigabit/másodperc sebességgel adatokat továbbítania a konstelláció 117 műholdja körül keringő egyik pályája és egy mobil földi vevőállomás között.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a Chang Guang Satellite Technology eredménye részben annak köszönhető, hogy a vállalat elsőként tesztelte a pályáról földre történő lézeres kommunikációt, és már meg is kezdte a technológia nagyszabású kiépítését. Wang Hanghang, a CGST képviselője elismeri, hogy a SpaceX is rendelkezik ilyen technológiával, de egyelőre csak műholdak közötti kommunikációra használja, a Földre történő adatátvitelre nem.

A Jilin–1 konstellációban jelenleg 117 műhold van pályán. 2027-re a vállalat azt szeretné, ha már 300 műhold lenne a helyén és addigra mindegyikük rendelkezne a lézeres adatátvitel Földre irányuló képességével, amin a CGST 2020 óta dolgozik.

Munkája során a vállalat kifejlesztett egy hátizsák méretű, kompakt lézeres kommunikációs terminált, amely képes adatokat továbbítani a műholdak között és az űrből a Földre.

Ezt a terminált egy 2023 júniusában indított műhold fedélzetére telepítették. A látszat ellenére a mobilitás itt rendkívül fontos. Hiszen a földi állomásnak képesnek kell lennie arra, hogy megfelelő időjárási körülményekkel rendelkező területekre mozogjon, hogy hatékonyan fogadhassa az adatokat a Föld körüli pályáról.

Elmondható tehát, hogy a kínai cég jó úton halad afelé, hogy forradalmat indítson el a műholdas kommunikációban, de a 6G internet megvalósításában is. Akárhogy is nézzük, ez egy jelentős esemény a globális űrversenyben, amely új irányt szabhat a műholdas kommunikációs technológia fejlődésének.

Elolvasom a cikket