Lassan ölő méreg is lehet a világsiker?

Az amerikai Truman Capote sikeres írói pályafutása egy botránnyal kezdődött. Önéletrajzi ihletettségű regénye, a Más hangok, más szobák 1948-ban jelent meg, amely azonnal bestseller lett. A siker nem kis részben a könyv borítóján található fénykép körüli botránynak volt köszönhető: Harold Halma fényképe háton fekve, kezével félreérthető mozdulatot téve ábrázolta Capote-t.

A könyborító fotóla botrányt okozott

A könyborító fotója botrányt okozott

Forrás: Wikipedia

Többen a jó ízlés elleni nyílt támadásként értékelték a fényképet. A fotó rendkívüli hatást gyakorolt a fiatal, szintén homoszexuális világhírű képzőművész Andy Warholra, aki rajongói levelekkel bombázta Capote-t, és New Yorkba érkezve azonnal megismerkedett vele.

A fiatal író hírnevét növelte az 1958-ban megjelent Álom luxuskivitelben című kisregénye, amelyből Audrey Hepburn főszereplésével készült 1961-ben nagy sikerű film.

Capote 1959-ben felfigyelt egy újságcikkre, amely beszámolt arról, hogy a Kansas állambeli Holcomb városkában brutális kegyetlenséggel meggyilkolták a feddhetetlen hírű farmert, Herbert Cluttert, valamint feleségét és két gyermekét. Az elkövetők a ház különböző helyiségeiben egyenként megkötözték, majd közvetlen közelről puskával fejbe lőtték őket. A gyilkosság indítéka ismeretlen volt, a tettesek után szinte semmi nyom nem maradt.

Ennek a hat embernek az életével és halálával foglalkozik Capote legismertebb alkotása, a Hidegvérrel,melynek műfaját ő maga így határozta meg: tényregény. Ezzel azt akarta sugallni, hogy könyvében minden egyes részletnek szigorú valóságalapja van: minden esemény úgy történt, minden egyes szó úgy hangzott el, ahogy az anyagot elrendező, a művész-riporter szerepét betöltő író ábrázolja.

A történet szerint Richard „Dick” Hickock és Perry Smith a kansasi állam büntetés-végrehajtási intézetében voltak, amikor egy rabtársa, Floyd Wells, aki korábban a Herb Clutternél dolgozott, azt mondta Hickocknak, hogy Herb gazdag, és körülbelül tízezer dollárt tart otthon egy széfben. Clutternek azonban nem volt széfje, szívesebben intézte csekkel az üzletet, és ritkán vitt magával készpénzt, és nem tartott jelentős összegeket a házában.

Kiszabadulásuk után Hickock és Smith a könnyű pénz reményében azt tervezte, hogy ellopja Herb széfjét, és új életet kezd Mexikóban. Több mint 400 mérföldet autóztak a Clutter házhoz, ahová 1959. november 15-én hajnali órákban érkeztek meg. Egy nyitva felejtett ajtón bementek a házba, ahol a család még aludt. Elkezdték keresni a széfet, amire Herb Clutter felébredt, és átadta nekik a nála lévő kis készpénzt, kevesebb mint 50 dollárt, s közölte velük, hogy nincs több.

Hickock és Smith ezután felébresztette a család többi tagját, a feleséget és a két gyermekét, megkötözték őket. hogy folytassák a keresést. Mivel nem találták meg a széfet, elhatározták, hogy nem hagynak nem hagynak tanúkat, Smith elvágta Herb Clutter torkát, majd fejbe lőtte. Ezután feleségével és két gyermekével is végeztek.

Hickock és Smith ezután elmenekült, magukkal vittek egy távcsövet, egy hordozható rádiót és a körülbelül 50 dollárnyi készpénzt.

Hosszú nyomozás után Hickockot és Smith-t 1959. december 31-én, nagyjából hat héttel a gyilkosságok után Las Vegasban fogták el, a lopott autóban megtalálták a gyilkosság helyszínén lábnyomot hagyó csizmákat. Mindkettőjüket külön-külön kihallgatták, és végül bevallották a gyilkosságot. A bíróság egyhangúlag bűnösnek találta őket, a következő öt évben a kansasi leavenworthi szövetségi börtönben éltek a halálsoron, ahol Capote is találkozott velük. Mindkettőjüket akasztással kivégezték 1965. április 14-én.

Az 1966 januárjában megjelent Hidegvérrel könyvhöz az író nyolcezer oldalnyi jegyzetet készített, könyvét interjúkra, hivatalos iratokra, saját megfigyeléseire alapozta. Már 1967-ben megfilmesítették a történetet, a forgatókönyvet maga Capote írta.

A világsiker, amelyre minden író vágyik, Capote lassan ötlő „halálos mérge” lett. A 42 éves író Palm Springsbe költözött, ahol egyre mélyebbre süllyedt az alkoholizmusba. Megromlott viszonya Jack Dunphyval, akivel az 1950-es évek óta élt élettársi kapcsolatban. Ezt követően Capote gyakran fordult meg New York-i szaunákban, ahol többnyire nála jóval fiatalabb munkásfiúkkal bonyolódott alkalmi kapcsolatokba. Ott ismerkedett meg 1973-ban a családos John O’Shea-val, aki hivatalosan a menedzsere lett.

A régi barátok és ismerősök megrökönyödéssel tapasztalták, hogyan próbálta John O’Shea kisajátítani Capote irodalmi és üzleti ügyeit. Kettőjük féltékenységgel és gyakori veszekedésekkel tarkított viszonya egészen a hetvenes évek végéig tartott.

Az író egészségi állapota 1980-ban olyan rosszra fordult, hogy hallucinációi miatt kórházi ellátásra szorult. Józan pillanataiban folytatta az írást, a Válaszolt imák című regényén dolgozott, ami már csak a halála után jelent meg.

Truman Capote 59 évesen, 1984. augusztus 25-én halt meg Los Angelesben. A halottkém jelentése szerint halálát májbetegség, visszérgyulladás és részegség okozta. Hamvait a Westwood Village Memorial Park Cemeteryben helyezték el. Volt élettársa, Jack Dunphy halálát követően 1994-ben hamvaikat egy tóba szórták, nem messze attól a helytől, ahol korábban mindketten éltek.

Elolvasom a cikket