És valószínűleg mindannyiunknak megfordult már a fejében, hogy egy fekete macskával való találkozás esetlegesen milyen hatással lehet a szerencsénkre, vagy hogy megfontoljuk, hogy péntek 13-án tegyünk-e valamit. Valójában még az olyan látszólag hétköznapi viselkedésformáknak is, mint például az „egészségünkre” köszönés egy tüsszögő embernek, babonás eredetük van. Stephanie Gomes-Ng és Waipapa Taumata Rau az Aucklandi Egyetemről úgy döntöttek, hogy kicsit jobban belelátnak a leírt jelenségbe.
Mint a szerzők kifejtik, már a serdülőkor legkorábbi szakaszától kezdve elkezdünk figyelni az ok-okozati összefüggések kérdésére. Egy bizonyos ponton azonban beleeshetünk az illúzió csapdájába, amikor olyan összefüggéseket érzékelünk, amelyek valójában nem léteznek. Az eredmény egy bizarr helyzet: megismételjük azokat a viselkedéseket, amelyek pozitív eredménnyel járnak, és elkerüljük azokat, amelyek negatív eredménnyel járnak.
Az új tanulmány szerzői azt akarták kideríteni, hogy mi okozhatja a babonákba vetett hitünket, és hogyan hat ez az emberek pszichológiai jólétére.
Ez még akkor is megtörténik, ha cselekedeteinknek a legcsekélyebb hatása sem volt a végeredményre. Így kezdjük azt hinni, hogy teljesen véletlenszerű cselekedetek, például egy bizonyos ruhadarab felvétele szerencsét hoz nekünk. A kutatók azt akarták megvizsgálni, hogy az emberek hajlamosak-e azt hinni, hogy a cselekedeteik befolyásolják vagy nem befolyásolják a végeredményt.
A kísérletben 371 diák vett részt, akiket arra kértek, hogy vegyenek részt egy játékban. Fontos, hogy a győzelem vagy a vereség lehetett a tettük következménye vagy attól teljesen független. Az önkéntesek azonban ezt nem tudták, így a szerzők felmérhették, hogy képesek-e helyesen értékelni az elért eredmény és az arra gyakorolt hatásuk közötti ok-okozati összefüggést.
Kiderült, hogy átlagosan az esetek mintegy 80 százalékában a diákok tisztában voltak azzal, hogy mikor befolyásolták és mikor nem befolyásolták az elért eredményt. Ugyanakkor egy nagyon érdekes jelenséget lehetett megfigyelni: a résztvevők hajlamosak voltak arra, hogy a végeredmény egy részét maguknak tulajdonítsák, amikor nem voltak biztosak benne. Talán ez jelentős hatással van a babonák elterjedtségére és az azokba vetett hitünkre. Röviden, még ha nem is tudjuk pontosan, mi történt, valószínűleg valamit befolyásolhattunk volna. Másrészt, ha hiszünk benne, az jótékony hatással lehet a pszichénkre, mert a helyzet feletti kontroll érzését nyújtja. Ha pedig az eredmény kedvező, az tovább javítja a hangulatunkat és az önbizalmunkat.