Veszélyes fertőzés okoz járványt Kínában

A kínai állami média szerint a humán metapneumovírus (HMPV) nevű vírusfertőzés egyre gyakoribb a gyermekek körében Kínában.

A vírus felső légúti fertőzéseket – például megfázást – és súlyos tüdőfertőzéseket is okozhat, és az állami média szerint mostanra a kórházlátogatók körében a négy leggyakoribb vírusfertőzés közé került Kínában.

„A HMPV-t a századforduló óta, amikor először felfedezték, jelentős problémaként ismerik el a veszélyeztetett lakosság körében világszerte” – mondta Andrew Easton, a brit Warwick Egyetem virológus professzora, aki a tüdővírusokat tanulmányozza, a Live Science-nek küldött e-mailben. „Ez a kockázat nem változott jelentősen az elmúlt közel 25 évben”.

Ennek ellenére „mindig aggasztó, ha változást látunk egy fertőzés előfordulási gyakoriságában vagy mintázatában” – tette hozzá Easton. Fontos kivizsgálni a fertőzések esetleges megugrását, hogy pontosan meghatározzuk az okát.

Mi a HMPV?

A HMPV ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a légúti szinciális vírus (RSV), egy szezonális vírus, amely szintén megfázást és tüdőfertőzést okoz. A HMPV-t 2001-ben fedezték fel, és az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) járványügyi szakértője, Eileen Schneider szerint a vírus évente körülbelül 20 ezer kórházi kezeléssel hozható összefüggésbe az öt év alatti gyermekek körében az Egyesült Államokban.

A fertőzés gyakori tünetei közé tartozik a köhögés, a láz, az eldugult orr és a légszomj. Ezek azonban hörghuruttá (a tüdőbe vezető légcső gyulladása) vagy tüdőgyulladássá (amikor a tüdő légzsákjai megtelnek folyadékkal) fejlődhetnek.

A CDC szerint a kisgyermekek, az idősek és a legyengült immunrendszerrel rendelkezők a legveszélyeztetettebbek a súlyos tünetekkel szemben.

Más országoknak is aggódniuk kell a kínai HMPV miatt?

„A HMPV komoly aggodalomra ad okot, különösen a nagyon fiatal csecsemők esetében az élet első évében” – mondta Easton. Ez az RSV-re is igaz, csakúgy, mint a szezonális influenzára, vagy „influenzára”. Hozzátette azonban, hogy a HMPV által jelentett kockázat nem változott jelentősen a 2000-es évek elején történt felfedezése óta.

Egy december 27-én kiadott nyilatkozatában Kan Biao, a kínai CDC Fertőző Betegségek Ellenőrzésével és Megelőzésével Foglalkozó Nemzeti Intézetének vezetője bejelentette, hogy a 14 éves és annál fiatalabb gyermekek körében a HMPV aránya emelkedik Kínában – írja a China Daily. Az esetek számának növekedéséről a Reuters is beszámolt. A növekedés mértéke és oka azonban még mindig nem világos.

A China Daily megjegyezte, hogy a légúti fertőzések általános terjedése Kínában ezen a télen alacsonyabb volt, mint az elmúlt években.

Hogyan védekezhetünk a HMPV ellen?

A HMPV ellen nem áll rendelkezésre védőoltás. Emellett az amerikai CDC szerint a vírusra nincs specifikus vírusellenes kezelés. A HMPV kezelése inkább támogató jellegű, azaz a tünetek csökkentésére és az életjelek stabilan tartására irányul.

A HMPV-fertőzések megelőzése érdekében az egyének ugyanazokat az óvintézkedéseket tehetnek, mint más légúti vírusok esetében.

„A HMPV egy légúti fertőzés, amely ugyanúgy terjed, mint más légúti vírusok, például az influenza és a Covid–19” – mondta Easton. „A HMPV ellen ugyanúgy védekezhetünk, mint az említett vírusok ellen”.

A CDC a következőket ajánlja:

  • rendszeres, legalább húsz másodperces kézmosás szappannal és vízzel;
  • kerülje a szem, az orr és a száj érintését mosatlan kézzel;
  • kerülje a közeli érintkezést rosszul lévő emberekkel;
  • köhögés és tüsszentés közben takarja el a száját;
  • betegség esetén maradjon otthon.

A HMPV azon vírusos megbetegedések közé tartozik amelyeket az amerikai járványügyi hivatal folyamatosan figyelemmel kísér, így a fertőzés bármilyen felszaporodása nagyon gyorsan nyilvánvalóvá válna.

Elolvasom a cikket