Donald Trump hivatalba lépése után azonnali és szigorú szankciókat tervez bevezetni a hágai Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC) szemben – hívta fel a figyelmet a Jewish News Syndicate.
Az Egyesült Államok, amely nem tagja a bíróságnak, az intézményt nemzetbiztonsági fenyegetésnek kívánja nyilvánítani, hasonlóan a terrorista szervezetekhez.
A szankciók a bíróság bíráira, ügyészeire, valamint az egész intézményre kiterjednek, ami jelentős pénzügyi és működési korlátozásokat eredményezhet.
A szankciók értelmében a Nemzetközi Büntetőbíróság munkatársai nem végezhetnek banki tranzakciókat, hitelkártyájukat nem használhatják, és az Egyesült Államokban található vagyonukat befagyasztják.
A pénzügyi korlátozások olyan súlyosak lehetnek, hogy a bírósági személyzet csak alapvető szükségletekre fordíthatja megmaradt erőforrásait.
Emellett globális szinten is szankciók várhatók azokra a bankokra, amelyek nem szakítják meg kapcsolataikat az ICC-vel.
A Trump-adminisztráció terve szerint szövetségeseit is rábírja az izraeli tisztviselők elleni elfogatóparancsok visszavonására.
A szankciós politika célja, hogy nyomást gyakoroljanak az ICC-re, különösen a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joav Gallant volt védelmi miniszter elleni elfogatóparancsok visszavonása érdekében. A remények szerint a bíróság főügyésze vagy a fellebbviteli bírák végül jogi alapot találnak a döntés visszavonására.
A Trump-kormányzat és republikánus szenátorok az izraeli helyzetet precedensként kezelik, attól tartva, hogy az amerikai tisztviselők és katonai vezetők is hasonló vádakkal szembesülhetnek. Tom Cotton republikánus szenátor élesen bírálta az ICC-t, és emlékeztetett az úgynevezett „Hágai Inváziós Törvényre”, amely lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy katonai eszközökkel lépjen fel, ha amerikai állampolgárokat állítanak bíróság elé Hágában.
November végi interjújában Orbán Viktor kijelentette, ő annak a híve, hogy a világban lévő konfliktusok számát csökkentsék, szűkítsék. A nemzetközi intézmények nem járnak el körültekinteően a döntések során, így most a Nemzetközi Büntetőbíróság egy lezáratlan nemzetközi konfliktusba avatkozik be elképesztő módon, a nemzetközi elfogatóparancsot pedig pimasz, már-már cinikus döntésnek nevezte.
Még ma meghívom Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, és rögzítem, hogy nem vesszük őt őrizetbe, ha elfogadja a meghívást.”