MH/MTI
2025. január 7. kedd. 10:25
Ez volt Észak-Korea első rakétaindítása november 5. óta. A teszt egybeesett Antony Blinken amerikai külügyminiszter dél-koreai látogatásával, amelyen a két- és háromoldalú együttműködésről volt szó – Dél-Korea mellett Japánnal – egyebek közt annak érdekében, hogy reagáljanak Phenjan növekvő katonai fenyegetéseire.
A rakétát Phenjan külvárosából bocsátották fel, és mintegy 1500 kilométert repült a hangsebesség 12-szeresével, majd mintegy 100 kilométeres magasságba jutott el. Ezt követően visszaereszkedett egy „második csúcsig”, 42,5 kilométeres magasságig, majd manőverezett a keleti partoknál lévő pontos leszállási célig – közölte az állami hírügynökség.
A dél-koreai hadsereg szerint a KCNA jelentése valószínűleg túlzó, a testület a hatótávolságot mintegy 1100 kilométerre becsülte, továbbá nem észlelte a második csúcsot. A hadsereg közölte, hogy az Egyesült Államokkal közösen részletes elemzést végez majd.
A „második csúcs” beiktatása azt jelentené, hogy a rakéta képes irányt változtatni és megtartani a magasságot ahelyett, hogy ballisztikus pályán leereszkedik.
A KCNA arról is beszámolt, hogy a rakéta hajtóművének kialakításánál új szénszálas kompozit anyagokat használtak. A szénszál könnyebb és erősebb, mint más űrtechnikai anyagok, például az alumínium, de nehezebb előállítani. Az észak-koreai hírügynökség szerint a rakéta „hatékonyan képes áthatolni bármilyen sűrű védelmi akadályon, és komoly katonai csapást mérni az ellenfélre”.
Kim Dzsongun erős fegyverként méltatta a rakétát, amely képes szembeszállni az ellenséges erőkkel és a változó regionális környezet által jelentett biztonsági fenyegetésekkel.
A KCNA fotókat tett közzé, amelyeken Kim a lánya mellett, videókonferencián keresztül figyeli az indítást, miközben a rakéta felemelkedik egy mezőről.
„Az új típusú hiperszonikus rakéta kifejlesztésének fő célja, hogy az ország nukleáris háborús elrettentő erejét egyre szilárdabb alapokra helyezze” – hangsúlyozta Kim Dzsongun a KCNA szerint.
Blinken és Cso Tejul dél-koreai külügyminiszter közös sajtótájékoztatóján elítélte a rakétatesztet, és felhívta a figyelmet Phenjan Moszkvával való elmélyülő kapcsolataira, beleértve az űr- és műhold-technológiában való tiltott együttműködést.