A demencia kialakulásának kockázatát alátámasztó kutatások egyelőre egereken és nem embereken alapulnak. Az eredmények azonban mindenképpen további vizsgálatokat igényelnek, és javíthatják az Alzheimer-kór kialakulásának megértését, ami továbbra is rejtély.
Az ausztrál Griffith Egyetem tudósai által vezetett kutatócsoport egy Chlamydia pneumoniae nevű baktériummal végzett teszteket, amely megfertőzheti az embert, és tüdőgyulladást okozhat. A baktériumokat a késői demencia által érintett emberi agy többségében is felfedezték. A szakemberek kimutatták, hogy a baktérium képes felfelé haladni a szaglóidegen.
Sőt, ha az orrhám károsodott, az idegfertőzések súlyosbodtak. Ez a kísérletek során végül ahhoz vezetett, hogy az egerek agyában több amiloid-béta fehérje rakódott le (egy olyan fehérje, amely a fertőzések hatására szabadul fel). Ezek jelentős koncentrációban találhatók meg az Alzheimer-kórban szenvedő embereknél is.
„Mi vagyunk az elsők, akik kimutattuk, hogy a Chlamydia pneumoniae közvetlenül az orron keresztül juthat be az agyba, ahol az Alzheimer-kórhoz hasonló kórképeket indíthat el” – mondta James St John idegkutató. Hozzátette: a bizonyítékok potenciálisan ijesztőek lehetnek az emberek számára is.
A kutatókat is meglepte, hogy a C. pneumoniae milyen gyorsan megtelepedett az egerek központi idegrendszerében: a fertőzés ugyanis 24-72 órán belül bekövetkezett. Úgy gondolják, hogy a baktériumok és vírusok az orrot egyfajta „gyors útvonalnak” tekintik az agyba.
St John és kollégái a jövőben embereken végzett vizsgálatokat is terveznek. Ám addig is azt javasolják, hogy az orrpiszkálás és az orrszőrök tépkedése nem jó ötlet, mivel potenciálisan károsíthatja a védő orrszövetet.