Miért vagyunk nyűgösek alvás után?

Ennek oka az „alvási tehetetlenség” néven ismert jelenségben rejlik. Ez egy olyan állapot, amely az alvás mély fázisaiból való felébredéskor jelentkezik, amikor az agy még nem fejezte be a regenerációs folyamatokat. Dr. Dawn Dor-Stice szerint minél tovább alszik valaki napközben, annál valószínűbb, hogy mély alvási fázisba kerül. Az ilyenkor történő felébredés álmosságot és fáradtságérzetet okozhat.

Ennek elkerülése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy a nappali alvást húsz-harminc percre korlátozzuk. Egy ilyen rövid időtartam lehetővé teszi, hogy könnyű alvási fázist érjen el anélkül, hogy alvási ingerültséget idézne elő. Bizonyos esetekben, ha valakinek elegendő ideje van, lehetséges a teljes alvási ciklus (1,5-2 óra) végigalvása a teljes regenerálódási folyamat befejezéséhez.

A késő délutáni szunyókálás, különösen este, megzavarhatja a cirkadián ritmust, amely megnehezíti az éjszakai elalvást. Ezért a nap első felében ajánlott a szunyókálás.

Ébredés után fontos, hogy ne maradjunk az ágyban, hogy elkerüljük az újabb álmosságot. Ehelyett ajánlott egy pohár hideg vizet inni, mosakodni vagy zuhanyozni, friss levegőre menni vagy fizikai aktivitást végezni, hogy a szervezetet energetizáljuk.

A nappali alvás, ha megfelelően megszervezzük, hasznos eszköz lehet az energia visszanyerésére kellemetlen következmények nélkül.

Elolvasom a cikket